Продължаваме да споделяме с Вас албумите, които са ни впечатлили на модерната родна музикална сцена през изминалата година. Сигурни сме, че всеки е открил поне по един от своите фаворити, било то почитател на рап, поп, метъл или хардкор. Ако не – опитайте сега с втората порция от колекцията на авторите в проекта „Виж музиката“, в която добавяме блус и етно. И не само. Пожелаваме ви да си хапнете и пийнете с мярка по празниците, да успеете да си починете добре и да се наспите най-накрая. В баницата да ви се падне каквото сте си наумили, а по отношение на музиката – слушайте български изпълнители и ги подкрепяйте не само през Новата, високосната 2020, а и по принцип. Заслужават го!
ПАРАПЛАНЕР feat. ГЕНА “ОРБИТА”
По-малко от седмица след пускането на “Звяра”, So Called Crew заляха верните си почитатели с нова доза свежа музика под формата на колаборативния албум “Орбита”. След успеха на първото им съвместно парче “Седмото кафе”, бийтмейкърът Евгени Енчев (ГЕНА) и джаз фюжън бандата Парапланер решават да запретнат ръкави за цял албум заедно. Само няколко месеца по-късно “Орбита” е в ръцете и ушите ни и ни радва с безкомпромисния микс от електропоп, алтернативно R&B, дълбоко атмосферни инструментали и диско химни за дансинга. И двете страни в експеримента излизат извън кожата си, за да покажат на какво наистина са способни. 9 парчета, срещащи ни с личните катарзиси и размишления на фронт дамата Александрина, акомпанирани от атрактивната музикална колаборация между нея, Гената и Мариета Койнарска. Горещо ви препоръчваме този албум, защото не се знае кога пак ще станем свидетели на подобна комбинация.
Ф4 “СПОГОДБА”
Едно от свежите и различни попълнения в рап категорията тази година е дългосвирещият дебют на Ф4. Триото се сформира преди една година, когато продуцентът Камен Колев – WARP и рапърите Parkman и MishMash издадоха съвместното си едноименно ЕР под логото на новата Фантастична чегворка. Ще ви оставим сами да отгатнете кой е четвъртият. Оттогава насам момчетата не спряха да вадят продукции – доказателство са множеството сингли, колаборации, клипове и разбира се, новата им “Спогодба”. Те самите го определят като най-доброто нещо, което са правили до този момент. Кратката серия от 10 песни отново показва, че качеството е приоритетно спрямо количеството. В “Спогодба” двамата рапъри демонстрират някои от най-хитрите си реплики, игри на думи, смяна на флоуове и неповторима отборна химия. WARP от своя страна пък влиза със силен арсенал от инструментали за космическо настроение, допълнителна дълбочина и нови начини на звучене. Тримата са по-уверени от всякога и е въпрос на време да видим до какви равнища може да стигне безспорния им потенциал.
TROMBOBBY x C-MO „THE YEAR WITHOUT A SUMMER“ (EP)
През този месец май на бял свят излезе и една колаборация, за която винаги сме знаели, че няма как да сгреши, но никога не сме си помисляли, че ще я видим. “The Year Without A Summer” е съвместното ЕP на постоянно заетия продуцент TromBobby и медения глас на Симо Желязков – C-mo. Покрай неспирната им работа в групите им, съответно Dayo и Southwick и Funky Miracle (които, впрочем, също се сдобиха с ЕP съвсем скоро – през декември), двамата обединиха сили и за общ краткосвирещ албум. Седемте трака представляват чудна бленда от инди рок, алтернативно R&B и нео-соул, завъртаща къс наратив за апокалиптична картина, изригващия вулкан Тамбора и едно изгубено лято, съпътствано от безкрайно roadtrip пътешествие. 24-ите минути само доказват защо ТромБоби е един от най-ценените и широкообхватните бийтмейкъри на алтернативната сцена, докато Симо отново e силен вокал с усет към подходящия вайб. Двамата колаборират повече от успешно и създават някои от най-дълбоко атмосферните парчета като митичния “The Barber Of Baghdad” и “Play This When The World Ends”, както и чисто класически летни вибрации като едноименното парче или “Matress”. Романтично унесен и в същото време супер концентриран на творческо ниво – това е годината без лято на TromBobby и C-mo.
DESY “AUDIOBOOK”
Прясна – прясна директно от фурната е дебютната солова тава на Деси Андонова с артистичния си псевдоним Desy. Позната покрай доста проекти с други хора, включително и в обкръжението на гореспоменатите DAYO и Southwick, тя не е спирала да дарява прекрасни вокали тук и там в някои от най-любимите ни български песни. Е, чакането за солов проект приключи, когато Деси директно ни засипа с 10 песни под формата на албума “Audiobook”. Чувствайки се напълно в свои води, тя разказва историята на двама влюбени от своята лична перспектива в аудиокнига, която те отнася в други светове с всяко слушане. Определя песните като “музикални разкази”. От дъното на душата, мечтателски разказани фантазии, носят едновременно уюта на споделената любов и атмосферата на студения, почти смрачен залез, на фона на който ходиш сам по улицата с ръце в джобове. В различни настроения и обстановки 42-те минути могат да ви се сторят както като 20 минути, така и като 2 часа. Постоянно менящата се динамика пък носи нужното вътрешно многообразие. Desy е стилна, ефирна, пее като никоя друга и не цепи аванта на никого. За всичко това могат да се направят изводи само по дебютния й албум, гарниран с прекрасна продукция и вокали като за милиони.
DELTA ROOSTERS “БЛУС И РИТЪМ”
Рязко сменяме жанра и се връщаме в началото на 2019 когато през февруари най-после видя бял свят дългоочаквания, мечтан и грижливо подготвян дебютен албум на Delta Roosters “Блус и ритъм”. Плавно забавяме темпото и се потапяме в света на блуса и рока назад във времето в Делтата на Мисисипи. Тук блусът e на пиедестал като най-висша музикална форма, изказ на емоции и състояние на личността, гордо заявено чрез песен в авторски албум на български. Да, изцяло. А музикантите в „Блус и ритъм“ са добре познати муцуни: Антон Серкеджиев – вокал, китара, Петър Георгиев – Пешето – китари и то какви!, вокал, Радослав Милев – бас, вокали, Любомир Бозаджиев – барабани. Kласическа, ултра професионално поднесена блус романтика („Само едно“), танцови рок енд рол стъпки (“Може би забрави”, “Момиче в бяло”), малки нощни музики с носталгия по любовта (“Черен път”) и морето (“Морето само живите обича”) и стилни звукови акценти с цигулка, хармоника, добро китара и Hammond орган.
LAST HOPE „PEACEMAKER“
И отново рязък жанров завой. Най-известната българска хардкор банда издаде “Peacemaker” едва в края на ноември, но вече си спечели симпатиите на феновете. Родните ъндърграунд почитатели на хордкора са готови да разцепят тълпата на две, да развеят коси и перчеми и да скъсват гласни струни още в мига, в който чуят, че Last Hope готвят нова тава. Тя съдържа 10 песни на английски език земеразтърсващ хардкор. След 3 години албумна пауза отново сеят огън и тежко приземяващи се гръмотевици – нещо, на което смирените ви съседи със сигурност не биха се зарадвали. Обложката е дело на китариста Дидо Пешев, творил илюстрации и за групи като Metallica, Gojira, Ghost, Mastodon. Дългоочакваният албум е записан в Италия (както и предишният от 2016), а от Z Rock разбрахме, че замесен е и Tue Madsen, когото познаваме покрай работата му с Madball, Dark Tranquility, Meshuggah, Moonspell. Сред 10-те парчета в албума ще отличим и участието на гост-музиканти от Vendetta, First Blood и Risk It. Е, ако не сте слушали “Peacemaker”досега ясно ли е вече защо прoдукциите им са на световно ниво?
OUTRAGE “CATHARSIS”
И докато сме на вълна хардкор / метъл / пънк, няма как да пропуснем морско-столичната Outrage. Техният мрачен, документално – реалистичен студиен албум “Катарзис” съдържа 14 трака с тежки, смислени социални послания. На български език! За стиловите рамки варненците казват: “Ние не пеем за любов, а за по-сериозни неща. За това, срещу което сме изправени и с което се сблъскваме. В България животът никак не е лесен.” Чуваме го в агресивните китари, в хаотичните (в добрия смисъл) барабани, в гневните препратки. В метализираните пънк тематики за свободата, сивата реалност и смирените чувства. Отново албум, който да “подарите” на съседа, хаха. А може пък и да го оцени!
За финал на нашия обзор на албумите за 2019 в две части (ако сте пропуснали първата му част, хвърлете й един поглед) оставихме още по-рязък жанров завой с два есенни албума, които не можем да не отбележим.
OUTHENTIC „TRANSPARENT“
Етно джаз формацията Outhentic издадоха втория си албум Transparent през октомври. Лежерен, слънчев микс от автентичен фолклор, качествен джаз и полети на въображението на крилете на звука на кавала на Живко Василев, вокалите и перкусиите на Райна Василева. Към тях добавяме Борислав Илиев (китара, тамбура) и Стоил Иванов (барабани, перкусии). Outhentic плавно и успешно печелят все повече почитатели със специфичния си звук и амбициозните цели на едноименната им фондация: съхраняване, разпространение и утвърждаване на българския фолклор и традиции у нас и зад граница. Идеята на основателите й е да насърчава формирането на духовните ценности и обогатяването на музикалната култура на младите хора. Усещате ли това и в музиката им?
SPECTRUM „CROSS POINT“
Елегантната a cappela формация Spectrum издадоха също толкова елегантен дебютен албум в началото на ноември. В компилацията от песни са вплетени поп, джаз, фънк и български фолклор в пъстра вокална палитра, в която са отразени както индивидуалностите на всеки от музикантите в Spectrum, така и музикалният свят, който те сътворяват заедно. Можете да се насладите на многопластови хармонии и ритми, нови подходи към звука и човешкия глас и ефектни фолколорни акценти в аранжиментите на „Дай, бабо, огънче“ на Юлия Ценова в оригинална обработка на Наско Кулински и народната песен „Вечеряй Радо“, аранжирана от Константин Бейков.
https://spectrumvocalband.bandcamp.com/
Така във „Виж музиката“ видяхме българските албуми на 2019, уловили в студийни записи многоликата ни музикална сцена и вдъхновените от всичко около нас български музиканти. Без жанрови ограничения, без звукови граници, професионални, искрени и откровени в търсене на място под слънцето. Каква ли ще е 2020? Е, ще видим. Всъщност не – ще чуем съвсем скоро.
Проектът „Виж музиката“ се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“