История

Българската музикална асоциация (БМА) е основана през юни 2012 г. от 49 професионални музиканти, представители на рок, поп и джаз жанровете. Днес асоциацията обединява над 800 професионални артист-изпълнители, които обхващат всички музикални стилове.

През годините БМА е натрупала значителен опит в проекти, както на национално, така и на международно ниво. Организираме национални щандове на важни музикални изложения и поддържаме активни комуникационни канали, чрез които информираме членовете си за възможности за финансиране и реализиране на техни проекти. За 12 години съществуване БМА се утвърди като най-активната и енергична обединителна структура за музикални изпълнители в България.

БМА изгради устойчиви партньорства с Министерството на културата на Република България, Национален фонд „Култура“, Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, както и с организации за колективно управление на авторски и сродни права като Музикаутор и ПРОФОН. Също така работим активно с артистични обединения като Съюза на артистите в България и Съюза на българските музикални и танцови дейци, както и с местните органи на управление.

Членство в международни организации
Българската музикална асоциация е активен член на три важни международни организации:
  1. Европейски музикален съвет (EMC) и Международен музикален съвет (IMC)
  2. Европейска фолклорна мрежа (EFN)

Членството ни в тези мрежи предоставя множество предимства за нашите членове:

  • Достъп до информация и ноу-хау от подобни национални организации в Европа.
  • Възможност за влияние върху Европейската комисия относно политики, програми и финансиране за музикални проекти.
  • Директна комуникация с Европейската комисия по важни въпроси, касаещи музикалните изпълнители.
  • Достъп до разнообразие от творчески и финансови възможности, които своевременно предоставяме на нашите членове.

 

Европейския музикален съвет (European Music Council)

От февруари 2020 г. БМА е редовен член на Европейския музикален съвет (EMC), което я прави единствената професионална музикантска организация, представляваща България. Членството в EMC автоматично осигурява на БМА статут на член на Международния музикален съвет (IMC), поставяйки ни на световната карта на неправителствените организации за професионални музиканти.

Европейският музикален съвет, основан през 1972 г., е водеща международна организация, ангажирана с развитието и популяризирането на всички музикални жанрове и стилове в Европа. EMC играе важна роля в разработването на политики за музиката в Европейския съюз и сътрудничи активно с Европейската комисия.

Европейската фолклорна мрежа (European Folk Network - EFN)

През пролетта на 2022 г. БМА стана член на Европейската фолклорна мрежа (EFN) и e единствена организация от България в тази мрежа. EFN обединява организации и артисти от Европа, които работят в областта на фолклорната и традиционната музика. Мисията й е да бъде авторитетен представител на народните изкуства в Европа, като стимулира партньорства и сътрудничество между членовете си.

EFN организира годишни срещи, насърчава обмена на добри практики и предоставя възможности за артистично и професионално израстване. Важна инициатива на EFN е Европейският ден на фолклора, който от 2023 г. насам се отбелязва на 23 септември, с цел утвърдете фолклора като важен елемент от европейската културна идентичност.

Европейската асоциация за музика в училищата (European Association for Music in Schools - EAS)

В края на 2024 г. Българска музикална асоциация стана член на Европейската асоциация за музика в училищата (European Association for Music in Schools – EAS). EAS представлява мрежа за музикално образование в Европа и е интегрирана в множество инициативи и проекти, целящи да подобрят и актуализират музикалното образование както на континента, така и извън него. Организацията е европейски партньор на ISME (International Society for Music Education) и член на EMC (European Music Council). Основната цел на EAS е да подкрепя общността на музикалното образование в развитието на ключови компетенции, които насърчават напредъка в практиката и научните изследвания, а също и да подпомага културното съзнание.

Устав
Устав на БМА с изменения ОС 01.06.2023
Изтегли
Вътрешен правилник
Вътрешен правилник на БМА с изменения ОС 01.06.2023
Изтегли
Управителен съвет
Христо Йоцов
председател
Един от най-креативните музиканти на джаз сцената у нас, завършил Националното музикално училище “Л. Пипков” и Национална музикална академия в София, в класа на проф. Добри Палиев. Христо Йоцов е автор на творби и аранжименти за джаз формации, биг бенд, симфонична, филмова и театрална музика. Работи с Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, Теодосий Спасов, Симеон Щерев, “Акустична версия” с Антони Дончев. Между 1982 и 1989 е барабанист и аранжор на Биг бенда на БНР. От 1989 води клас по ударни инструменти, професор е в отдел “Поп и джаз” в Национална музикална академия “Панчо Владигеров”, като продължава да открива млади джаз таланти.
Мила Георгиева
Заместник – председател
Музикант, мениджър на артисти и предприемач в областта на градската култура. Завършва Националното музикално училище “Л. Пипков” със специалност пиано. Изучава “Масови комуникации, връзки с обществеността, мениджмънт и продуцентство в музикалните изкуства” в Нов български университет. В периода 2010 - 2012 е Head of Talent management за България на Central European Media Enterprises (CME). Мила Георгиева има интереси и в сферата на правата на артистите и законодателството за култура и медии. Била е мениджър международни отношения на фондация “A to Z” и представител на БМА в международния проект за балканска музика “MOST”.
Димитър Христов
Член на УС
Композитор, аранжор, инструменталист, хоров и оркестров диригент, пътят му е свързан с българския фолклор от 7-годишен. Завършва СМУ “Филип Кутев” в гр. Котел със специалност тамбура, а след това получава магистърска степен по хорово, и оркестрово дирижиране на народни състави в АМТИИ “Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. През 2014 специализира дирижиране в Московския педагогически институт “Михаил М. Иполитов – Иванов”. Кариерата му е свързана с ФА “Тракия” като главен диригент, ФА “Пирин” като главен художествен ръководител и с Оркестъра за народна музика на БНР, чийто диригент е от 2011. От 2018г. е преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ - София , където понастоящем е главен асистент. През 2020г. защитава докторска дисертация в професионално направление 8.3 – Музикално и танцово изкуство в АМТИИ „Проф. А. Диамандиев“ – Пловдив. Пише вокално-инструментална, танцова, театрална и филмова музика за различни състави. Един от основателите на етно групите “Булгара” и „Дива река“.
Венцислав Мицов
Член на УС
Композитор, пианист и преподавател във Факултета по изкуствата, катедра „Музика“ в Югозападния университет „Н. Рилски“ – Благоевград, понастоящем е главен асистент в същата катедра. В периода 2015 - 2019 година е общински съветник в София. Бил е два мандата член на Творческия съвет на Столична програма “Култура”, част е от експертната група към Столична община, която изготвя културната стратегия на София за периода 2023 - 2033 година. Редактор в ресор „Култура“ на сайта „Offnews.bg” в периода 2019 - 2023. Автор е на камерна, симфонична музика, музикално-сценични творби и поп аранжименти, филмова и театрална музика, бивш кейбордист на група „Хиподил“. През 2020 защитава дисертационен труд на тема „Контракултурните музикални публики в България през 80-те и 90-те години на ХХ век: създаване и характеристики“.
Марина Василева
Член на УС, представител на Брас Асоциация
Завършва международни икономически отношения с профил „Международен бизнес и мениджмънт”. Музикален мениджър с дългогодишен опит като рекламист и маркетинг експерт. Член на Управителния съвет на Брас Асоциация, координатор международна дейност, маркетинг и комуникации на BrazzViliDJ, The essential FUNK trombone, Old School Trombone, „Среща с деди Йожи”, В.А. Combo и др. Част е от работните групи на независимия културен сектор с ресорните министерства за разработването на мерки за преодоляване на COVID кризата и за създаване на регистър за свободните артисти. Служебен заместник-министър на културата в кабинета на Найден Тодоров (февруари - юни 2023 г.)
Богдан Томов
Член на УС
Поп певец и композитор с дългогодишна успешна кариера. Завършва Естрадния отдел на Българска държавна консерватория в класа на Ангел Заберски през 1983. Като изпълнител е носител на многобройни награди от международни и национални конкурси. Работи в колаборации с известни български групи и изпълнители като Щурците, Тангра, братя Аргирови, ФСБ. Водещ на телевизионните предавания “Лабиринт” и “Пресечна точка”, както и на младежкия конкурс за певци на “Златният Орфей”. Сред популярните му песни са “А сега на къде”, “Просто съпруг”, “Студентско лято”, “Ще се моля”.
Александър Обретенов
Член на УС
Александър Обретенов е роден в София 1978 година. Свири на бас китара от 15-годишен, а малко след като навършва 20 става част от най-популярната българска група D2, с която работи и до днес. Александър е носител на десетки музикални награди, участва в стотици концерти и фестивали в България и чужбина, (откривал за групи като Bon Jovi, Aerosmith, Guns ‘N Roses, и много други). Работи като студиен музикант и е част от концертните формации на Графа и Любо Киров. Води собствено радио шоу по “Tangra Mega Rock”.
Борис Кучков
Член на УС
Завършва СМУ “Добрин Петков” в Пловдив с класическо пеене в класа на доц. Елена Балджиева. Специализира при маестро Стоян Косьов и в майсторските класове на Маргарита Лилова и Калуди Калудов. От 2000 г. работи в Държавна опера - Пловдив като артист – хорист и солист тенор. Пее в опери от Дж. Верди, Дж. Пучини, Ж. Бизе, В. А. Моцарт и оперети от Йохан Щраус, Ж. Офенбах, А. Карастоянов, П. Владигеров и др. Има значителен опит в синдикалната дейност в музикално-сценичните изкуства.
Антоанела Петрова
Член на УС
Джаз певица, арт мениджър и продуцент, животът й е свързан с музиката от дете. Свири на флейта, учи пеене и актьорско майсторство, участва в различни младежки артистични проекти. От 2008 насам работи в съвместни проекти със Страцимир Павлов, Валери Ценков и Нейчо Петров – Реджи. С „Арт-е-факт“ има над 20 проекта с различни джаз формации и класически оркестри, два от които са авторски. Антоанела Петрова e солист в мюзикълите на Държавна опера Варна “Тримата мускетари” и “Зоро”.
Контролен съвет
Васил Василев
Председател
От дете живее с класическата музика, завършва СМУ “Л. Пипков” с валдхорна. Следва в Софийския университет с музикална педагогика и оперно пеене. Близо 10 години кариерата му е свързана с ПРОФОН – отдел “Публично изпълнение”. От тогава е и интересът му към законодателството в областта на авторските и сродните права у нас и в ЕС. В. Василев е сред учредителите на БМА през 2012.
Красимира Гьошева
Член на КС
Родена е в Пловдив, учи в НУМТИ “Добрин Петков”. От малка свири на цигулка, завършва училището и с класическо пеене. Висшето си образование със специалност музикална педагогика получава в днешната Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в града. От 1989 работи в Държавна опера Пловдив като артист – хорист сопран.
Васил Гюров
Член на КС
Роден е през 1965 година в София. Учи в Софийската математическа гимназия. От тогава е интересът му към рока и бас китарата, както и първата му група. Заедно с Димитър Воев и Кирил Манчев през 1985 създават групата “Кале”, а през 1988 – и на “Ревю” с Милена Славова, в които е бас китарист и вокалист. Васил Гюров е сред учредителите на БМА, създадена по негова идея през 2012.
Екип
Мирена Станева
Изпълнителен директор
Професионалист с повече от 15 години опит в областта на културната политика и културния мениджмънт. Притежава докторска степен в областта на управлението на културното наследство, както и магистърска степен по археология от Софийския университет. Участвала е в стажове по културни политики и културен мениджмънт в Университета по изкуства в Белград, Сърбия и Обсерваторията по културни политики в Гренобъл, Франция. Мирена Станева е заемала ключови позиции в областта на културната политика, управлението на проекти и програми в областта на културата. През 2012 г. се присъединява към екипа на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО, където отговаря за разработването на програми и проекти, работа в мрежа с културни институции, университети и НПО. Хоноруван преподавател в СУ „Кл. Охридски“, НАТФИЗ и НМА.
Румена Калчева
Координатор
Специалист с дългогодишен опит в координацията на проекти и организацията на събития в културния сектор, в институции, като: Съюз на българските художници, Българска академия на науките и Институт за изследване на изкуствата. Доктор по Изкуствознание, Национална художествена академия (2014 г.), автор на критически текстове за визуални изкуства както онлайн, така и в печатни издания. Член на Съюз на българските художници, Съюз на българските журналисти и Международната асоциация на критиците AICA. Носител на наградата за критика от конкурса за млади художници, критици и куратори на фондация "Св. Св. Кирил и Методий" за 2011 г.
Мила Панайотова
ПР мениджър и комуникации
Специалист с дългогодишен опит в комуникациите и връзките с обществеността. Завършва специалност „Масови комуникации и Връзки с обществеността“ в Нов български университет. Работи като PR & Brand Manager на Sofia Live Club, PR & Communication Manager на Sofia Live Festival, SoAlive Music Conference и Българска музикална асоциация. През годините се е грижила, а и продължава да се грижи за комуникациите на множество различни български групи и артисти, сред които група Остава, P.I.F., hug or handshake, Bulgarian Cartrader и много други. Работата ѝ в музикалната индустрия, започва през 2007 г. като ПР и мениджър на дуета Елица Тодорова и Стоян Янкулов - Стунджи. Била е част и от екипите на Park Live Fest, Elevation Music Festival, Vola Open Air и промоутърската компания Art Studio.
Партньори
Профон
Министерство на културата на Р България
Столична община
MOST Music
Национален фонд "Култура"
World Music Asocijacija Srbje
НМА "Проф. Панчо Владигеров"
Музикаутор
Държавна опера Пловдив
Съюз на българските композитори
Darik News
Vesti.bg
Новинарска агенция BGNES
BTV новините
BTV Бизнес новините
Actualno.com
Sofia Live
Документи от ОС
Документи от Общи събрания на Българската музикална асоциация
Виж повече
Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"