Образователни перспективи е дългосрочен проект на БМА, който се реализира в периода 2018 – 2021 г. През 2019 г. проектът е преобразуван в самостоятелно направление в дейностите на БМА, включващо редица национални и международни инициативи, като кръгли маси за модернизиране на обучението по духови инструменти, партньорски проекти за обучение по писане на проекти и други. През 2021 г. поради разрастването на дейността, част от проектът беше отделен в отделно юридическо лице, а БМА продължава да работи активно в посока подобряване и осъвременяване на образователната методика в музикалните училища, чрез своята мрежова и застъпническа дейност.
Образователен проект “Тромбонът и съвременната европейска музика” (2019 г.) Проектът „Тромбонът и съвременната европейска музика” беше създаден по идея на проф. Атанас Карафезлиев и в партньорство с НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Той включваше концерт на Слокар Квартет и майсторски клас с проф. Бранимир Слокар. Майсторският клас по тромбон привлече 27 участници от България и Северна Македония и беше успешно финансиран от Столична програма „Култура“.
Брас перспективи (2019 – 2021) Проектът „Брас перспективи”, създаден от проф. Карафезлиев и Велислав Стоянов, цели да модернизира преподаването на брас инструменти и да насърчи мултижанровото обучение на младите музиканти. Включва серия от кръгли маси и брас работилници, като всяко събитие привлича професионалисти и студенти от цялата страна.
Лятната академия за брас ансамбли (2020 – 2021) в Копривщица беше пилотно събитие, което постави основите на дългосрочен проект за младежко брас общество. През 2021 г. академията се проведе успешно с 50 участници от различни музикални училища в България. Партньорството с община Копривщица създаде възможности за бъдещи съвместни инициативи в сферата на образованието и културата.
Проект “Рок майсторите” – менторски сесии (2020)
Проектът „Рок майсторите” се осъществи в партньорство със Sofia Live Club и предостави иновативни менторски сесии за млади рок музиканти. Независимо от ограниченията, породени от пандемията, форматът доказа своята стойност и привлече значително внимание сред младите таланти в българската рок сцена.
Проект „A to UPgrade“
Проектът „A to UPgrade” се фокусира върху обучението на артист-изпълнители за успешната реализация на техните творчески продукти на местни и международни сцени. Обучението покрива различни аспекти на дигиталното разпространение на музика и подготовката на презентационни материали, като предоставя ценни знания за успешното управление на творческата кариера.