Зам.-председателят на БМА взе участие в ключова среща за културни политики и устойчиво развитие на ЮНЕСКО
12 декември 2024

На 12 декември 2024 г. в рамките на подготовката за Световната конференция на ЮНЕСКО за културни политики и устойчиво развитие – MONDIACULT 2025, се проведоха регионални консултации за Източна Европа. Сред ключовите участници беше Мила Георгиева, заместник-председател на Българската музикална асоциация,  представител на Европейския музикален съвет (EMC) и Международния музикален съвет (IMC).

Събитието, организирано с цел изготвяне на стратегически приоритети за региона, събра водещи фигури от сферата на културните политики. Откриването беше водено от министъра на културата на Латвия, г-жа Агнесе Лъце, и заместник-министъра на културата на Испания, г-н Жорди Марти Грау, които подчертаха значението на MONDIACULT 2025 като глобална платформа за културата и устойчивото развитие.

Мила Георгиева се включи активно в дискусиите, като внесе важни перспективи от опита на България и работата на Европейския музикален съвет. Тя акцентира върху ролята на културното и музикално образование, извън професионалните училищата като основа за устойчивото развитие на културния сектор. По време на своето изказване тя сподели, че в България липсата на национална политика за културно образование в общообразователните училища води до обществено подценяване на ролята на музикантите и културните дейци, базирайки се на резултатите от картографирането на музикалния сектор на БМА.

По време на сесията, посветена на икономиката на културата, културното наследство и климатичните действия, Силия Фишър от Международния музикален съвет (IMC) направи ключово изявление. Тя подчерта, че за да допринася музиката ефективно и устойчиво за икономическото развитие, е необходимо да се изградят политики, които подкрепят икономическата самостоятелност на музикалния сектор. Фишър изтъкна проблемите, породени от доминирането на събития с безплатен вход в някои страни, което създава обществено възприятие, че музиката е безплатна. Това пречи на устойчивото развитие на сектора и налага зависимост от публично финансиране, което не е икономически устойчиво в дългосрочен план.

Фишър също така обърна внимание на климатичните действия в културата, представяйки инициативата SHIFT eco-certificate, която е насочена към устойчиво управление на ресурси от културни организации. Тя подчерта важността на културните мрежи като пример за екологично съзнание, подчертавайки необходимостта всяка организация и личност да отчитат своя въглероден отпечатък при планирането на дейности.

В една от най-запомнящите се части от срещата Мила Георгиева повдигна въпроса за дискриминацията спрямо източноевропейските артисти в Европа. Георгиева разказа за предизвикателствата, които артистите от региона срещат при опитите си да се утвърдят на международната сцена, и призова за равноправно третиране и признание на техния талант.

В заключение тя насочи вниманието към необходимостта културата да бъде включена като самостоятелна цел в бъдещата глобална програма за устойчиво развитие след 2030 г. Тя завърши своето изказване с думите: „Няма бъдеще без култура“, подчертавайки значението на културата като двигател на промяната и устойчивото развитие.

Регионалната среща беше важна стъпка в подготовката за MONDIACULT 2025, утвърждавайки ангажимента на Източна Европа да работи за интегриране на културата в глобалния диалог за устойчиво бъдеще. Участието на Мила Георгиева и ключовите изказвания на представители като Силия Фишър демонстрират активния принос на музикалната общност към тези глобални цели.

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"