Столична община обявява прием на проектни предложения за Културния календар през 2024
19 март 2024

Столична община обявява прием на проектни предложения за кандидатстване по ПРОГРАМАТА „КАЛЕНДАР НА КУЛТУРНИТЕ СЪБИТИЯ НА СТОЛИЧНАТА ОБЩИНА ЗА 2024 Г.“.

Програмата обхваща фестивали, прояви, чествания, инициативи и събития, които се реализират на територията и с безвъзмездната финансова и/или логистична подкрепа на Столичната община през 2024 г. Те ще се реализират в раздели „Стратегически събития“, „Значими събития“, “Лятна програма”, „Открити сцени – логистична и/или финансова подкрепа“, „Събития на Столичните райони“, „Събития на Столична община“, вкл. „Галерии на открито“ и „Амфитеатър с полифункционална сцена в парк НДК”.

Срокове за кандидатстване по различните направления:

  • „СТРАТЕГИЧЕСКИ СЪБИТИЯ“ И „ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ“ от 14 до 31 март 2024 г., включително. Проектни предложения се приемат само по електронен път на ТУК.
  • „ЛЯТНА ПРОГРАМА” от 20 март до 10 април 2024 г. Проектни предложения се приемат само по електронен път на ТУК.
  • „ОТКРИТИ СЦЕНИ – ЛОГИСТИЧНА И/ИЛИ ФИНАНСОВА ПОДКРЕПА” от 20 март до 10 април 2024 г. Проектни предложения се приемат само по електронен път на ТУК.
  • „СЪБИТИЯ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА“ от 25 март до 15 октомври 2024 г., включително, с изключение на месец август, не по-късно от 60 (шейсет) дни преди начало на събитието. Проектни предложения се приемат само по електронен път на ТУК.
  • „СЪБИТИЯ НА СТОЛИЧНИТЕ РАЙОНИ” – целогодишно, до 5 число на месеца, за събития през следващия месец. През деловодната система на Столичната община.
  • ПРОГРАМА „ГАЛЕРИИ НА ОТКРИТО“ – текущо през цялата 2024 г. Галериите функционират от 25 март до 5 декември. Проектни предложения се приемат в деловодството на дирекция „Култура“ на Столичната община.
  • ЗА ПРОГРАМА „АМФИТЕАТЪР С ПОЛИФУНКЦИОНАЛНА СЦЕНА В ПАРК НДК“ – до 10-о число всеки месец, от май до август, минимум 30 дни преди планираната дата за реализация на събитието. През септември проектни предложения се приемат само на 1-ви септември. Събитията в „Амфитеатър с полифункционална сцена в парк НДК“ се реализират в периода 1 юни – 30 септември. Проектни предложения се приемат на хартиен носител в деловодството на дирекция „Култура“ на Столичната община.

Условия, процедури и изискуеми документи по раздели вижте ТУК.

Формулярите за кандидатстване в различните направления вижте ТУК.

Инициативите трябва да допринасят за изпълнение на визията, приоритетите и целите на Стратегията „Културата и изкуствата – новата енергия за устойчиво развитие на София“ 2023 – 2033 г., най-вече на:

  • Творческа икономика и свързаните с този приоритет цели по отношение на устойчиво развитие, заетост и развитие на човешкия капитал, утвърждаване на София като културна дестинация, засилване потенциала на културното наследство.
  • Творческо развитие и свързаните с този приоритет цели по отношение на присъствието на изкуство в градска среда, пространства за култура, развитие на публики и възможности за творческа изява на хора от различни възрасти, насърчаване на културната индивидуалност на общностите.
  • Творческа интернационализация и свързаните с този приоритет цели по отношение на международни културни контакти и обмен, утвърждаване на съвременна европейска идентичност и принадлежност, излаз на международни пазари и привличане на международна публика.

Предимство за включване в Календара на културните събития за 2024 г. имат събития и инициативи, които предвиждат дейности за разширяване и включване на публиките и по-специално на детска и младежка аудитория и участници, както и които предлагат условия за изява, насърчение и развитие на млади творци.

Събитията, одобрени за финансиране чрез програмата, трябва да демонстрират и докажат:

  • Екологична съзнателност, устойчивост и „зелени“ подходи при организирането и провеждането на събития;
  • Децентрализация – насърчаване провеждането на културни събития в периферни райони в столицата и/или включване на публики от такива райони;
  • Образование и обучение, вкл. образование чрез изкуство и развитие на творчески компетенции у непрофесионалисти, обучителни формати и практики за млади творци и културни мениджъри, включване на доброволци, менторство и др. 

Инициативите в сферата на киното следва да отговарят на Стратегията „София – творчески град на киното – 2017-2027“.

Право да кандидатстват за финансиране имат организации, които:

  • Са регистрирани като юридически лица с нестопанска цел; търговци по Търговския закон; кооперации по Закона за кооперациите; юридически лица, създадени със закон или акт на орган на изпълнителната власт;
  • Имат регистрирано седалище на територията на Столична община;
  • Нямат задължения към държавата и/или Столична община.

Въпросите си можете да зададете на експертите в дирекция „Култура“ на Столична община на тел.: 02 988 20 08, culture@sofia.bg.

Повече информация на https://kultura.sofia.bg/calendar/.

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"