Проектни предложения ще се приемат от 7 октомври до 8 ноември 2024 г., включително, само по електронен път на https://kultura.sofia.bg.
Столична програма “Култура“ за 2025 г. ще подкрепи проекти в направленията „Театър“, „Музика“, „Танц, танцов театър и пърформанс“, „Визуални изкуства“, „Литература и читателски компетенции“, „Културно наследство и социализация“, „Международни проектни партньорства“, „Културно-образователни практики, развитие на публиките и творческите компетенции“, „Развитие на културните организации и творците в София“, „Екранни изкуства“, „София – творчески град на киното (под егидата на ЮНЕСКО).
Направление “Музика” ще подкрепя проекти във всички жанрове на музикалното изкуство, включително за реализация, промотиране, разпространение и представяне на нови или вече създадени продукции и копродукции, оперативна критика и популяризация на изкуството, за повишаване на компетенциите и ученията на професионалистите, организациите и публиките, развиване на международни и местни сътрудничества, развитие на младежката музикална сцена и други. Прогнозната максимална сума за проектно финансиране е 25 000 лв.
Документите можете да изтеглите от ТУК.
Тази година е създадено ново направление – „Развитие на културните организации и творците в София“, което ще подкрепя проекти, стимулиращи развитието на човешкия капитал в културните и творчески организации и културните организации, както и на индивидуални творци и културни мениджъри, ориентирани към укрепване и повишаване на компетенции, знания, умения и мотивация.
Досегашното направление „Мобилност“ излиза от Столична програма „Култура“ и се обособява като отделна програма за текуща подкрепа за мобилност на културни оператори и творци. Сроковете и условията за кандидатстване по Програма „Мобилност“ за 2025 г. ще бъдат публикувани допълнително.
Правилата и съдържателния обхват за кандидатстване по Столична програма „Култура“ за 2025 г. вижте тук.
***
Планирани обучения на Столична програма “Култура”:
ИНФОРМАЦИОННИ ДНИ
- Кога – 16 и 23 октомври от 11.00 ч.
- Къде – онлайн в платформата Cisco Webex
Участието в информационните дни е безплатно, но изисква предварителна регистрация (три имена, телефон за връзка, представлявана организация) на stolichna.programa.kultura@gmail.com, като бъде избран ден за участие.
***
ОБУЧЕНИЕ НА ТЕМА „ПОДГОТОВКА НА ПРОЕКТИ И РАЗВИТИЕ НА ПРОЕКТНА ИДЕЯ“
- Кога – 22 октомври (вторник) от 11.00 до 14.00 ч.
- Къде – Американския център на Столичната библиотека (площад „Славейков“ №4А, ет.1)
Обучението е свързано с базисни знания за писане и изпълнение на проект и НЕ ПОКРИВА ТЕМАТИКАТА НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ ДНИ за кандидатстване в актуалната сесия на Програма „Култура“.
Осъзнавайки ролята на културния сектор и приноса му за икономиката, Столична община ще проведе обучение, насочено към артисти и организации, които искат да подобрят уменията си в писането на проекти, да подобрят квалификацията си, да придобият нови знания и умения във връзка с подготовката и развитието на проектна идея.
Модули:
- Кога да кандидатстваме с проект?
- Как да четем условията на програмите?
- Как да представим проекта, така че да бъде разбрана идеята ни?
- Дефиниция и разлики между цели, дейности, резултати.
- Бюджетиране.
- Отчитане на проекта, мониторинг и оценка.
За кого е обучението?
Могат да участват артисти и/или организации, които имат до три успешно реализирани проекта, подкрепени от финансиращи програми или ще кандидатстват за първи път. Целта на обучението е да подпомогне развитието на кандидатите и да даде отговор на често задавани въпроси.
Обучението е БЕЗПЛАТНО, а желаещите да участват трябва да се запишат предварително (три имена, телефон за връзка, представлявана организация) на имейл stolichna.programa.kultura@gmail.com, като с регистрацията си приемат, че ще присъстват по време на цялото обучение.
Предварителна подготовка:
Ако досега сте кандидатствали в сесиите на Столична програма „Култура“ или на други финансиращи програми, набележете въпроси и елементи, които не са ви били ясни, за да бъдете консултирани. Всички разяснения ще са по същество относно кандидатстването и попълване на формуляри, както и във връзка с процеса на изпълнение на вече финансиран проект, а не по конкретиката на специфичната проектна идея.