Сесия на Министерство на културата за финансова подкрепа на фестивали и конкурси в областта на професионалното музикално изкуство
09 юни 2025

Министерство на културата обявява сесия за финансова подкрепа на фестивали и конкурси в областта на професионалното музикално изкуство. В конкурсната сесия могат да кандидатстват юридически лица, вписани в Публичния регистър на културните организации по чл. 14, ал. 4 от Закона за закрила и развитие на културата.

Обща сума за финансиране на проектите – 400 000 /четиристотин хиляди/ лева.

Краен срок за кандидатстване – 28 юни 2025 г. Документи са публикувани ТУК.

Проектните предложения се оценяват по следните критерии:

  •       международно и национално значение;
  •      наличие на фестивална програма;
  •       реалистичен и обоснован бюджет, във връзка с дейностите;
  •       устойчивост и/или потенциал за развитие на фестивала във времето;
  •       социален и културен ефект;
  •       експертен потенциал и капацитет на организационните екипи;
  •      ангажираност на местната власт;
  •       зрителски ресурс и развитие на нови публики;
  •       план на проекта за публичност и информация.

Конкурсната процедура се провежда съгласно Правилата за условията, реда и процедурите за провеждане на сесии за подпомагане на творчески проекти в областта на сценичните изкуства, утвърдени със Заповед № РД09-218/26.03.2019 г. изм. със Заповед № РД09-281/18.05.2020 г., Заповед № РД09-615/25.08.2020 г., Заповед № РД09-453/28.05.2021 г., Заповед № РД09-473/02.06.2021 г., Заповед № РД09-499/10.06.2021 г., Заповед № РД09-745/22.08.2022 г., Заповед № РД09-591/20.07.2023 г. и Заповед № РД09-1497/13.11.2024 г., публикувани заедно с формуляра за кандидатстване и формата на бюджет в раздел „Дирекции по изкуство и култура“, дирекция „Сценични изкуства и художествено образование”, Програми и проекти.

1.         В конкурсните сесии не могат да участват и да получат финансова помощ кандидати, които:

  • не са изпълнили договорни задължения към Министерство на културата при предходно финансиране;
  • са обявени в несъстоятелност или са в производство по несъстоятелност;
  • се намират в ликвидация;
  • са лишени от право да упражняват търговска дейност;
  • имат парични задължения към държавата или общината, освен ако компетентен орган е допуснал разсрочване или отсрочване на задълженията;

2.     Кандидатите не могат да подават повече от едно проектно предложение по настоящата програма и не могат да бъдат финансирани за едни и същи дейности от различни източници.

3.     Финансовата подкрепа за всеки отделен проект не трябва да надвишава 75% от стойността на допустимите разходи по проекта.

4.     Собственото финансиране (собствен принос) може да бъде финансово и нефинансово. Стойността на собствения принос е задължително минимум  25 % от общия размер на допустимите разходи по проекта, като до 10% от стойността на собственото финансиране от страна кандидата може да бъде нефинансов принос.

Документите – формуляр, бюджет и приложения се подават, както следва:

1.    Попълнени и подпечатани в два екземпляра на хартиен носител на място в деловодството на министерство на културата или чрез лицензиран пощенски оператор или куриер. В този случай на електронен адрес: proekti.muzika@mc.government.bg се изпращат Формуляр за кандидатстване Приложениe 1 във фoрмат „Word“ и Приложение 1А във формат „Excel“. За подадено в срок чрез лицензиран пощенски оператор или куриер се счита предложение, чието пощенско клеймо или разписка от куриер е до 23:59 часа в деня на изтичане на срока на обявата.

2.    В случаите в които кандидатстващата организация разполага с универсален електронен подпис, документите – формуляр и приложения се подават по електронен път подписани с електронен подпис на e-mail: delovodstvo@mc.government.bgи на proekti.muzika@mc.government.bg. В този случай за подадено в срок се счита предложение с положен електронен подпис и получаване на посочения електронен адрес до 23:59 часа в деня на изтичане на срока на обявата.      

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

Stage Map | BG е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"