Три банди, три различни музикални вселени – Rosette, Bearing Flowers и Спас
13 март 2025

Българската алтернативна сцена продължава да се разраства, а три млади групи обещават да внесат свежа енергия и нови музикални посоки. Rosette, Bearing Flowers и Спас са бандите, които смело стъпват на сцената, всяка със своя уникален стил и вдъхновение.

Rosette – пътят между класиката и съвремието

Rosette е рок състав от София, сформиран през октомври 2024 г. Групата балансира между мелодичния блус рок на 70-те и звученето на алтернативните банди от 90-те и началото на 2000-те. Макар че в момента в репертоара им преобладават кавъри, тяхната истинска цел е създаването на авторска музика, която да резонира със съвременната публика.

Bearing Flowers – Midwest Emo със шопски привкус

Bearing Flowers се отличават със специфичния си звук, вдъхновен от shoegaze, 5-тата вълна на емо музиката и хардкор сцената от 90-те години. Групата умело смесва тези влияния, за да създаде меланхолично, но енергично звучене, което ще ви пренесе в света на алтернативната сцена. В сетлиста им присъстват кавъри на групи като Title Fight, Modern Baseball и Free Throw, но те не спират да работят и върху авторски композиции.

Спас – алтернативният бунт с експериментален дух

Спас са алтернативна рок група от София, която обединява гръндж атмосферата и експерименталния рок на 90-те. Те не се ограничават до един жанр, а комбинират различни стилови елементи, за да създадат своя разпознаваема идентичност. Тяхната музика е отражение на търсене, експерименти и емоция, които намират място както в авторските им парчета, така и в енергичните им изпълнения на живо.

Тези три банди са част от новата вълна на българската алтернативна сцена. Те черпят вдъхновение от миналото, но гледат към бъдещето – със смели идеи, различен подход и неподправена любов към музиката.

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"