Програми „Социално ангажирани изкуства “ и „Любителско изкуство“ 2023 на НФК са отворени за кандидатстване
02 октомври 2023
Национален фонд „Култура“ обяви отворени покани за проектни предложения по програмите „Любителско изкуство“ и „Социално ангажирани изкуства“. 

Програма „Любителско изкуство“ на Националния фонд „Култура“ подкрепя частни културни организации, активно работещи в областта на любителското изкуство, включително и такива, ангажирани с дейности по опазване и популяризиране на нематериалното културно наследство. Проектите следва да допринасят за цялостното развитие на заниманията с любителско творчество и за по-доброто разбиране на културните ценности и тяхното съхранение.

Краен срок за подаване на проектни предложения – 18 октомври, 15:00 ч. през системата на НФК ТУК.

Максималният размер на финансиране на проект е до 20 000 лв. При кандидатстване за финансиране до 15 000 лева, Националният фонд „Култура“ може да осигури 100% от бюджета на проекта.

Допустими кандидати са частни културни организации, съгласно Закона за закрила и развитие на културата, работещи в сферата на любителското творчество, които предвиждат създаване и свободно разпространение (включително под формата на събития) на културна инициатива в сферата на музиката.

С условията и начина на кандидатстване по програма „Любителско изкуство“ можете да се запознаете ТУК.

***

Програмата подкрепя проекти от областта на сценичните изкуства, музиката, визуалните изкуства и екранните изкуства, които включват завършен дейностен план за прилагане на креативен процес при работа с общности и групи в неравностойно положение* и/или въвличането им в креативни процеси, както и проекти по актуални социални проблеми*.

ТИП ПРОЕКТИ, ПОПАДАЩИ В ОБХВАТА НА ПРОГРАМАТА: 

  • проекти, създаващи възможности за активна интеракция между членовете на общността и обществото като цяло чрез изкуство и креативни процеси;
  • проекти за създаване на продукти и творчески процеси, които успешно демонстрират специфичните характеристики на общността и развиват нейното чувство за идентичност в рамките на обществото;
  • творчески проекти, които се създават чрез споделен креативен процес с представителите на общността/специфичната група;
  • проекти отразяващи същността на проблемите на групата и/или обществото;
  • проекти, разглеждащи от нова перспектива определен проблем и изследващи нови възможности за неговото адресиране и преодоляване.

Краен срок за подаване на проектни предложения – 17 октомври, 15:00 ч. през системата на НФК ТУК.

Максималният размер на финансиране на проект е до 20 000 лв. При кандидатстване за финансиране до 15 000 лева, Националния фонд „Култура“ може да осигури 100% от бюджета на проекта. При кандидатстване за финансиране над 15 000 лева Националния фонд „Култура“ може да осигури до 80% от бюджета на проекта, в рамките на максимално допустимото финансиране по програмата. За останалите 20% от стойността на целия проект следва да се предоставят доказателства за налични собствени средства към момента на кандидатстване (Декларация за осигуряване на собствен принос).

С условията и начина на кандидатстване по програма „Социално ангажирани изкуства“ можете да се запознаете ТУК.

***

Кандидатстването се осъществява единствено онлайн в посочените активни периоди за кандидатстване и само след задължителна регистрация в системата за онлайн кандидатстване на Националния фонд „Култура“ на адрес www.ncf.bg.

В случай на технически проблем е нужно да се подава сигнал на адрес programs@ncf.bg.

Ако кандидатствате за първи път, моля, запознайте се с това ВИДЕО.

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"