Народното събрание гласува предложените от БМА промени в ЗЗРК
13 февруари 2024

Предложените от Българска музикална асоциация промени в Закона за закрила и развитие на културата по отношение на частта регламентираща дейността на Национален фонд “Култура” във връзка с изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост бяха приети на второ четене от Народното събрание. 

По време на обсъжданията, организирани в последните месеци от различни граждански организации, както и в заседанията на Комисията по култура и медии на НС, представители на БМА участваха активно със свои предложения, като накрая изготвиха и изпратиха свое становище

Важни поправки в текстовете регламентират изискуемите квалификации на членовете на УС, при спазване на балансирано представителство на отделните изкуства в състава му, както и ангажимент при освобождаване на член, новоизбраният да представлява същата сфера на изкуство. Разширяване и конкретизиране обхватът на причините за освобождаване на член на УС също се регламентират чрез настоящата законодателна промяна.

Приетите на 9 февруари 2024 от НС предложения касаят още дейността на програмата на ЕС за култура и творчески индустрии “Творческа Европа” и изричният ангажимент НФК да подкрепя дейността ù. 

Най-важната реформа и най-ценната спечелена битка безспорно е създаването на Регистър на професионалните артисти и на други специалисти в областта на културата – кауза, на която БМА се посвети още от началото на Covid-кризата. Регистърът влиза в сила от 1 януари 2025 г., като в следващите месеци предстои привеждането в действие на подзаконовата нормативна уредба, касаеща функционирането му. В краткосрочен план регистърът ще идентифицира практикуващите лица в публичен и независим културен сектор, а в дългосрочен ще послужи за анализ на сцената и нейния принос, както и за последващ мониторинг. Информационното осигуряване на културния сектор е от изключителна важност, не само в условия на криза, а изобщо. Това е единственият начин за системно планиране на политики и културна стратегия. Създаването на регистър на професионално ангажираните в сферата на изкуствата беше необходимата стъпка за регламентирането на статута на професионалните артисти и на останалите специалисти в областта на културата в България, както и обезпечаването на адекватни условия на труд и творческо развитие.

Съществена промяна е предвидена и за съществуващия регистър на културните организации, който след обнародването на текстовете няма да е просто информационен, а практически приложим инструмент, както за мониторинг, така и за политики.

С конкретните промени от доклада на Комисията по култура и медии можете да се запознаете  ТУК, предстои и обнародването им в Държавен вестник. Сроковете за реализиране на по-важните стъпки, предвидени в гласуваните текстове можете да проследите по-надолу.

В тримесечен срок от влизането в сила на закона се привеждат в съответствие:

  • Наредбата за провеждане на конкурси за директори на българските културни институти в чужбина;
  • Наредбата за условията и реда за провеждане на конкурси за предоставяне на средства от Национален фонд „Култура“;
  • Наредбата за водене на Националния културен календар;
  • Устройствен правилник, който се приема от Министерския съвет, по предложение на министъра на културата, в който се регламентира дейността, структурата, организацията на работа и числеността на фонда.

В срок до един месец от влизането в сила на горепосочените актове министърът на културата следва да организира процедура по подбор за назначаване на членовете в УС на фонда и да обяви конкурс за изпълнителен директор. До влизането в сила на тези актове ще се прилага действащата подзаконова нормативна уредба, доколкото тя не противоречи на този закон.

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"