Българска музикална асоциация кани всички колеги и приятели да се присъединят към призива на международната музикална общност, на музиканти като Katy Perry, Debbie Harry, Christina Aguilera, Pharrell Williams, Mark Ronson, Bryan Adams, Bruno Mars, Gwen Stefani, Rod Stewart, CeeLoGreen и много други, за справедлива икономическа стойност на музиката в Европа и заплащане на автори, изпълнители и продуценти от онлайн платформи по цял свят в съответствие с генерираните от тези платформи приходи.
В момента цялата международна музикална общност обединява усилията си, за да защити правата на творци и изпълнители, за да има бъдеще за музиката и за всички, които я създават.
Можете да видите по-подробна информация за кампанията на следните адреси:
Обръщение към музикалната общност
Писмо от Елена Кискинова, Изпълнителен директор на БАМП
Подкрепете с името си тази инициатива, която ще бъде внесена като предложение в Европейската комисия, където се подготвя нова законодателна рамка за авторското право.
Изпратете имената си и потвърждение, че заставате зад тази кауза на адрес: members@bgma.bg. Това ще означава, че сте съгласни да ви добавим в списъка на именитите творци и изпълнители, които подкрепят тази кауза и който ще бъде добавен към международната подписка за Европейската комисия.
Крайният срок е петък, 17 юни 2016 г.
Благодарим за подкрепата!
Интервю с Елена Кискинова, изпълнителен директор на Българската асоциация на музикалните продуценти за Bloomberg TV: За развитието и проблемите на музикалната индустрия в България, пиратството и интелектуалната собственост
Вижте какво казват известни музиканти и политици за разликата в икономическата стойност на музиката (The Value Gap):
T Bone Burnett: Твърде голяма част от емоционалната, културна и икономическа стойност, която музиката създава е изгубена, изтичайки през цифрови пукнатини в някои случаи, а в други направо отвлечена от лоши актьори и онлайн паразити.
Washington Post, 18th December 2015 Link
Обединена група от автори на музика и изпълнители (включително Christina Aguilera, CeeLo Green, Billy Joel and Jon Bon Jovi): Съществуващите закони и тяхното тълкуване от страна на съдиите заплашват жизнеспособността на автори на музика и изпълнители, застрашавайки тяхното оцеляване. Следващото поколение творци могат да бъдат сериозно възпрепятствани да творят, ако икономиката не им даде условия за кариера в музикалната индустрия .
Artists and Songwriters’ petition to Congress to reform the DMCA, 31st March 2016 Link
Nikki Sixx: YouTube плаща на изпълнителите около 1/6 от това, което плащат Spotify и Apple… Ние не им казваме как да управляват бизнеса си. Единственото, което казваме, е да се отнасят справедливо с изпълнителите, както другите платформи за стрийминг 2 услуги правят. Ние сме голяма част от вашия бизнес, тъй като най-търсеното в YouTube е музиката.
Nelly Furtado: В момента работя над последните детайли по новия ми албум и няма да спра докато той не е напълно готов – точно както усърдният дърводелец или чистачът на стъкла би направил. Всички ние сме работещи хора. Тази работа е истинска, действителна и има определена стойност. Харесвам YouTube, но мисля че плащат малко и се измъкват. Зная, че от истината боли, но все някой трябва да я каже. Music Blog Post, Guardian, 2nd May Link Maria Schneider: “Няма никакъв смисъл от увъртания, затова просто ще го кажа директно – аз имам твърдото мнение, че YouTube веднага трябва да загуби статута си на т.нар “safe harbour”.
Music, Tech, Policy Blog 15th May 2016 Link
9 декември 2015 : Съобщение на Европейската комисия: “Към една модерна и по-европейска рамка за авторското право”
Предварително условие за добре функциониращ пазар на творческо съдържание е възможността, правоносителите да уреждат правата си и да пол
учават възнаграждение за използването на създаденото от тях съдържание, включително и това, което се разпространява в интернет… Тук изникват опасения доколко съществуващите в момента правила на ЕС в областта на авторското право гарантират справедливото разпределение на генерираните приходи, особено в случаите, когато правоносителите не могат да определят условията по лицензирането и да договарят справедливи за тях условия с потенциалните потребители.
24 Февруари 2016: Коалиция от 17 организации представляващи автори, изпълнители и продуценти от целия творчески сектор с обръщение към Президента на Европейската комисия Жан Клод Юнкер
Ние представляваме автори и изпълнители от целия артистичен свят, включително музикални издатели и продуценти, фотографски агенции и прес издатели, които са в сърцето на европейския творчески сектор. Ние се обръщаме към Вас, за да изразим нашaта загриженост относно статуса на някои дигитални платформи във връзка с авторските права.
16 Април 2016: Андрус Ансип, Заместник-председател на Eвропейската комисия и Комисар, отговарящ за Цифровия Единен Пазар, в подкрепа на решаването на въпроса за разликата в икономическата стойност на музиката (the Value Gap)
Във връзка с нарастващото напрежение между звукозаписните компании и YouTube, Комисарят отговорен за Цифровия Единен Пазар призова притежавания от Google сайт за разпространение на видео продукция да осигури по-добро заплащане на правоносителите. Андрус Ансип, който наблюдава процеса по модернизиране на авторско-правната рамка, отбеляза, че по-ниските възнаграждения, които YouTube изплаща на правоносителите им дава несправедливо предимство пред техните конкуренти, например пред шведската платформа за стрийминг услуги Spotify. Въпросът не се отнася само до притежателите на права и творците и техните възнаграждения, той се отнася също и до бизнес средата и различните доставчици на дигитални услуги – каза бившият премиер на Естония. Платформите базирани на абонаментни услуги изплащат възнаграждения на авторите, други доставчици на услуги – не. Как тогава те могат да се конкурират? Брюксел е готов да представи план за повече възможности на артистите и продуцентите да преговарят с големите технологични платформи, за да преодолеят т.нар. „разлика в стойността“ (the Value Gap).
Extract from Financial Times 16th April Link
Септември/Октомври 2016: Очаква се Европейската комисия да предложи нова законодателна рамка за авторското право – надяваме се, въпросът с Value Gap да бъде решен.
17 юни 2016 г.
Благодарим на всички вас, които застанахте в подкрепа на тази подписка за по-доброто бъдеще за музиката и музикантите в Европа и по-справедливото заплащане на автори, изпълнители и продуценти от онлайн платформите за споделяне на музика.
За два дни над 500 изявени български композитори, изпълнители, представители на българската музикална общност и на културни институции се обединиха в името на тази кауза, която би създала условия за по-добро бъдеще и развитие на артистите.
Благодарим на Съюза на българските композитори, на Държавна опера Русе, Държавна опера Пловдив, Женски хор „Космически гласове“, Оркестъра за народна музика на БНР, Биг Бенда на БНР и на всички музиканти и творци, които застанаха с името си зад това предложение към Европейската комисия, за да се подобри съществуващата законодателна рамка.