БМА с писмо до Народното събрание, MK и МФ за спешни мерки в подкрепа на музикалния сектор
18 март 2020

БМА е сред близо 30-те организации от културния сектор, които се обърнаха с писмо към министър Боил Банов с копие до председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, вицепремиера Томислав Дончев, финансовия министър Владислав Горанов и до председателя на Сдружението на общините Силвия Георгиева. В писмото се изисква изработване на механизъм за подпомагане и компенсиране на културните организации и творците на свободна практика, които не са обвързани на щат с държавните и общинските културни институции.  

Българска музикална асоциация внесе още вчера – 17.03.2020 – отделно писмо до министър Банов с копие до председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, вицепремиера Томислав Дончев, финансовия министър Владислав Горанов с категорично настояване за спешно въвеждане на конкретни мерки за подпомагане на музикалния сектор в България, компенсиране на културните организации и музикантите артист – изпълнители на свободна практика.  

Извънредната ситуация, свързана с разпространението на COVID 19, е безпрецедентна в световен мащаб. Като член на Европейския музикален съвет БМА участва и в проучването за вече нанесените и очакваните до края на годината щети в музикалния сектор с цел подпомагането на музикантите от независимия сектор на европейско ниво.  

Вижте  пълния текст на внесеното от БМА писмо в Народното събрание, Министерския съвет, Министерство на културата и Министерство на финансите на Република България. 

 

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"