Варненските независими артисти с петиция за възстановяване на културния живот в града
30 май 2020

Артистите от независимия културен сектор във Варна се обърнаха в online петиция към председателя на Общинския съвет г-н Тодор Балабанов и Общинския съвет на морската столица с призив спешно да бъдат предприети необходимите мерки за възстановяването на културния живот в града още от юли 2020. Според колегите: ”В редица общини бяха предприети адекватни и навременни действия за подкрепа на местните артисти и културните организации и вече дори са на етап на възобновяването на културния живот в неговата пълнота. Такива действия към момента на общинско ниво във Варна не са предприети, а процедурите, които могат да подпомогнат сектора, се движат твърде бавно. Затова под заплаха вече изглежда и реализирането на програмите на формати, които традиционно се случват във втората половина на годината, сред които: Moving Body Festival (юли), RADAR Festival Beyond Music (август), Световен фестивал на анимационния филм (септември) и т.н. “ 

Артистите от независимия културен сектор призовават Община Варна да заяви “ясно отношението към културата на нашия град. В момент на криза духът на гражданите трябва да се поддържа буден и това именно е ролята на изкуството.” Призивът на колегите е подписан както от артисти от независимия сектор, така и от организатори на вече утвърдени музикални, театрални и филмови събития като:
Елит Проджектс Мениджмънт ЕООД, организатор на Европейски музикален фестивал Варна,
Александър Николов, Артин Вижън Филмс ЕООД, организатор на София Филм Фест Варна,
Николай Йорданов, Фондация ВИА ФЕСТ, организатор на Международен театрален фестивал „Варненско лято“, 
Анри Кулев, организатор на Световен фестивал на анимационния филм,
Нейко Бодуров, ТЮН ЪП ЕООД, организатор на Varna Jazz Days Festival,
Карина Илиева и Силвия Христова, Варна Денс Театър ООД,
Фондация „Крео Култура“,
Галерия “Съвременно пространство” Тошко Гяуров,
Фестивален и културен център – Варна Цветан Момчилов,
Omni’s Cool – Music Production School,
4 Rooms Studio – Music Recording Studio,
Mogo Music Club Страцимир Павлов,
ДЗЗД „Енеаграм“ и ДЗЗД „Аква Аура“ Нейчо Петров,
ДЗЗД „Амарант“ Цветелина Йорданова и много други.

Вижте петицията, пълния списък на колегите, поставили подписите си под нея, и ги подкрепете ТУК 

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"