През странната и толкова различна 2020 ние, музикантите, се сблъскахме с най-голямото възможно предизвикателство, което можехме да си представим: отнеха ни публиката. Безапелационно, без предупреждение, без време за реакция, без полезен ход. Челен сблъсък. Жесток и невероятен. И все пак напълно реален. Но музиката е изкуство, което съществува от хилядолетия, и никакви обстоятелства не могат да ни спрат. Екипът на “Виж музиката” също не спря нито за миг да търси нови и нови колеги – нашите малки, скъпоценни открития от всички жанрове, от цялата страна, всъщност някои от тях и от други части на Европа. А читателите и слушателите на проекта продължиха не само да се увеличават, но и да предлагат идеи за бъдещи статии и интервюта.
Успехът на класацията за най-четените статии през 2019 ни окуражи да продължим този експеримент. Сюжетната картина на читателския интерес за 2020 ни изненада, но и ни зарадва – разбрахме, че новите тематични линии, които въведохме във “Виж музиката” може би и под влиянието на международните проекти на Българска музикална асоциация в сферата на фолклора, етно и world музиката, са били най-интересните за Вас. Така, че представяме на вниманието Ви музиката във “Виж музиката” така, както я харесахте Вие – нашите читатели! Ако сте пропуснали някоя от статиите в ТОП 12, прочетете я. Ако в класацията е Ваша любима статия, припомнете си я. И така …
12.
“Калина Андреева: чаровна история за контрабас и мелодии за брас”
Срещата с младата дама публикувахме на 1 октомври 2020 – Международния ден на музиката – и представихте Калина Андреева в целия й блясък и многостранна професионална същност: “Тя е едва на 20, но вече има музикален опит и разпознаваем стил. Гради кариера, експериментира смело, а музиката е нейна природа и съвсем естествена среда. Често сменя носия с официална рокля в сценичните си роли, а времето й се измерва в часове репетиции, лекции и участия. Свирила е и на бас китара, и на пиано, но избира да изразява себе си чрез контрабаса. Обожава народното творчество и пее в хор „Нуша“ редом с майка си народната певица Нели Андреева, а под вещото ръководство на баща си Георги Андреев – диригент и художествен ръководител на ансамбъл “Филип Кутев”, вече твори свои композиции. Нейна пиеса за брас секстет имаше своята световна премиера на Лятната академия за духови ансамбли в Копривщица в края на август 2020.”
“Калина Андреева: чаровна история за контрабас и мелодии за брас”
11.
“Бояна Желязкова – момичето с цигулката”
Тя бе първият ни гост за 2020 през януари, когато годината бе изпълнена с добри намерения, прекрасни планове за музикални проекти, концерти, фестивали, джем сешъни, нови албуми и какво ли още не. Бояна ни въведе в своя етно музикален свят и преподавателски проекти за деца: “ … тя е почти навсякъде: сред децата на плажа с китара в ръце, в планината по време на арт фест, с цигулка и нежен вокал на сцената на малък клуб или в голяма концертна зала. На 14 започва да свири в Младежкия камерен ансамбъл “Пламък”, а на 18 се включва във фънк – рок бандата Аявис и в албума им Made By Friends. Следва международният проект “Songs from the Soul”, в който свири с музиканти от България, Русия, САЩ и Ирландия. В момента се учи да кара сноуборд. А в музиката й звучи романтика с нотка меланхолия …
“Бояна Желязкова – Момичето с цигулката”
10.
“Анна Данчев: Българският глас от Финландия”
Екипът ни се срещна за първи път с Анна в прекрасния Тампере по време на Световното изложение за world музика WOMEX в края на октомври 2019. Бяхме “заразени” от нейния ентусиазъм да не забравя корените си и да открива нови и нови начини да вплита автентичния български фолклор в авторската си музика, вдъхновена от финландските земи. Анна Данчев по особен и ефектен начин представлява и двете култури – онази, скандинавската, за която мнозина мечтаят, и българската музикална традиция в особена, дълбоко емоционална родова памет. И затова никак не се учудихме, че намерихме общ музикален език буквално за секунди. С български фолклор от Шоплука и финландски песенни традиции. На английски. Но, разбира се, гостуването на Анна в началото на март 2020 във “Виж музиката” бе изцяло на български …
“Анна Данчев: Българският глас от Финландия”
9.
“AEGONIA: Лиричен метъл и концептуален български фолклор”
Разказвачите на приказки са особена порода хора. А когато имаш удоволствието да ги срещнеш през 21 век и те са едновременно музиканти, писатели и IT специалисти, става още по-интересно. Елица Стоянова – едновременно музикант (цигулка, вокали) и разказвач – вече е неразривна част от скрития и явния свят на „Виж музиката“. Пише своите книги от фентъзи поредицата „Истории от земите на Аегония“ под псевдонима Неа Станд. А в музикалното си превъплъщение тя е в атмосферик метъл група Аегония заедно с Николай Николов (вокали, китари, кавал), Атанас Георгиев (бас) и Иван Колев (барабани). Припомнете си вдъхновението, което Ели черпи от автентичния български фолклор, и чудните истории от земите на Аегония в странните днешни времена на социална изолация и световна пандемия.
“AEGONIA: Лиричен метъл и концептуален български фолклор”
8.
“Innerglow: eлектро рок & модерен звук”
“Имената им Петър, Матей, Христо и Тодор може би звучат като на библейски герои, но всъщност са една добре споена машина с модерно звучене. За първи път чух Innerglow на таен концерт преди повече от 2 години и толкова ме впечатлиха не само с музиката си, но и с цялостното си присъствие, че още тогава знаех, че ще си говорим с тях във „Виж музиката“…” Така започва интервюто с тях на Рада Бонева. Те се втурнаха със замах в “ефира” на проекта ни в началото на юли, разказаха ни куп интересни неща и описаха себе си така: “Често се определяме като рокаджии, които са се увлекли по синтезаторите и електронните жанрове. Но си остава най-важното: че сме просто едни момчета с огромно желание да правят стойностни песни, които по някакъв начин да стават част от живота на хората.”
“Innerglow: eлектро рок & модерен звук”
7.
“Косьо Бейков & Янко Янков: A cappella творчески дует с мелодии за петоглас”
Spectrum Vocal Band е едно от чудесните, елегантни и високо професионални явления на българската музикална сцена вече 8 години, чието развитие следим с интерес. Решихме, че е време “Виж музиката” да надникне зад кулисите и да поговорим с творческия тандем, създаващ амбициозния музикален облик на Spectrum. И така в самото начало на декември 2020 Косьо Бейков и Янко Янков се оказаха наши гости в светлината на прожекторите, но под съвсем различен ъгъл от обичайния: като приятели и композитори, които от години създават авторска музика. Омагьосват публиката с красотата на гласове в a cappella хармония. Очароват със смелостта да експериментират с неравноделните ритми от фолклора, с фънк, джаз и поп. И разказват впечатляващи неща …
“Косьо Бейков & Янко Янков: A cappella творчески дует с мелодии за петоглас”
6.
“Краси Желязков: приказка за световна музика и българска тамбура”
В потресаващото за всички ни нервно и почти нереално начало на извънредното положение, свързано с пандемията COVID 19, Краси Желязков се появи в проекта ни в края на март с разказ за творческата си съдба, приличаща твърде много на приключенски роман, новите си идеи и проекти и с твърдата подкрепа на всички крачки, които организацията ни вече предприемаше в защита на музикантите от независимия културен сектор. Артист – изпълнител и композитор, лютиер, преподавател, сценичен и продукционен мениджър, изследовател и автор на учебници и книги, той знае какво представлява звуковата вълна на аплодисментите на стотици хиляди. И колко страховита може да е тишината без тях …
“Краси Желязков: приказка за световна музика и българска тамбура”
5.
“Зорница Иларионова: полет в музиката с цигулка и финес”
Цигуларката с визия на фотомодел, известна с международните си награди от конкурси и желязна дисциплина, Зорница Иларионова бе гост във “Виж музиката” в средата на юни, когато сякаш постепенно музиката започваше да се връща при своята публика, лятото изглеждаше обещаващо, а зимата – толкова далечна. Зорница ни представи своя елегантен албум “Полет чрез музиката” в колаборация с пианистите Мария-Елена Средева и Любен Илиев с произведения от К. Сен-Санс, Ернест Шосон, Н. Паганини, П. Ил. Чайковски, Антонин Дворжак, Йоханес Брамс, П. Владигеров. Защото музиката сама по себе си е полет на фантазия и емоции, в който граници не съществуват …
“Зорница Иларионова: полет в музиката с цигулка и финес”
4.
“От магията на горите на Карелия до загадките на българския фолклор: необикновената история на Емми Куямпаа”
Не бяхме срещали досега музикант, който е по-запленен от българския фолклор от Емми. Тя има излъчване, напомнящо за северното лятно слънце с полъха на хладен вятър над поля, пълни с цветя, и за магията в горите на Карелия. Емми Куянппаа е певица, свири на прекрасния финландски народен инструмент кантеле и пише музика, в която елегантно се преплитат фолклорните традиции на финландските земи и древните неравноделни ритми на България в най-високо ниво професионални многогласни форми. Заедно с Емми откриваме как музиката умее да съчетае в неповторими звукови образи три от най-интересните и своеобразни културни традиции в Европа: угро-финската, карелската и българската. Пътуване, изпълнено с емоции, изящни мелодични линии и Мистерията на българските гласове. На финландски. И на български …
“От магията на горите на Карелия до загадките на българския фолклор: необикновената история на Емми Куямпаа”
Заветните първи 3 места, подредени от читателския интерес към проекта “Виж музиката”, са заети от необикновена комбинация от публикации – комбинация, която може би най-точно отразява колко различна във всяко отношение беше 2020. И победителите са …
3.
“Тони Чембъра: рок’н’ролът като професия, рокът като начин на живот”
В края на ноември 2020 точно на рождения си ден наш специален гост беше Тони Чембъра. Той е един от най-стабилните и ефектни рок и блус вокали на BG сцена. Основател и бендлидер на рок група “Монолит”, създадена през далечната 1983. С над 30 години кариера като вокал, китарист, автор на музика, Тони Чембъра е и страхотен преподавател вокали в новия проект на Българска музикална асоциация “Рок майсторите”. Отправихме се на рок пътешествие, в което като в кристално огледало видяхме историята на световния и българския рок, неговият облик днес и неговото бъдеще.
“Тони Чембъра: рок’н’ролът като професия, рокът като начин на живот”
2.
“Мартин Борисов: истории за акордеон и граовски фолклор”
В средата на лятото наш гост беше една от младите ни звезди във фолклора, посветил музикалната си съдба на изключителния, но толкова рядък по нашите ширини (уви) инструмент: акордеона. Печели с талант и усмивка нови и нови престижни фолклорни отличия, а душата му е граовска. Запознанството на Мартин Борисов с музиката в една от най-интересните и сложните в музикално отношение фолклорни области у нас започва от танците, преминава през тъпана и стига до акордеона и авторската музика, вдъхновена от Малкия Шоплук. Защото: “Темпераментът на Граово е явление, което никъде не може да се срещне. Нашите песни са наситени с много история и смисъл. Бавните песни (марковските, сватовските) могат да те разплачат, докато бързите хороводни песни могат да те развеселят.“ Стига да имаш сърце за тях …
“Мартин Борисов: истории за акордеон и граовски фолклор”
1.
“От балкона, от сърце: варненските оперни солисти пеят за вярната си публика”
Извънредният, изпълнен със симпатия към музикантите и идеята репортаж на варненския ни автор Весо Златков за първия концерт на солистите на Държавна опера Варна след безпрецедентното затваряне на страната ни в навечерието на 24 май развълнува читателите ни по начин, който ни изненада. Концертът от балконите на емблематичната сграда в морската ни столица се превърна в символ на надеждата за нормализиране на живота ни като цяло и на връщането на контактите на живо между музикантите и вярната им зажадняла за “истински” събития на сцена публика. Програмата на концерта с изцяло българска, празнична, почти революционна програма като за Априлско въстание бе във вдъхновеното изпълнение на Мария Павлова (сопран), Даниела Димова (сопран), Бойка Василева (мецосопран), Арсений Арсов (тенор), Иво Йорданов (баритон), Евгений Станимиров (бас), Веселина Маринова (пиано). Ако сте пропуснали този репортаж, написан “без претенции, но от все сърце”, прочетете го. За да видите емоциите на музиканти и публика от срещата на живо, за които всички продължаваме да мечтаем. Мечти, които никаква пандемия няма да спре …
“От балкона, от сърце: варненските оперни солисти пеят за вярната си публика”
Така видяхте вие, нашите читатели – слушатели, “Виж музиката” през 2020!
Благодарим Ви от все сърце за интереса, идеите, нетърпението, с което очаквате новите ни гости. Обещаваме, че 2021 ще бъде още по-любопитна, с още много красива, стойностна българска музика и нови колеги, с които да се запознаете и да чуете музиката, която създават. Първата статия във “Виж музиката” за 2021 очаквайте на 20.01.2021.А дотогава – някои изненади! До нови срещи!