Столична община обявява сесия на Столична програма „Култура” за проекти, които ще се реализират през 2024 г.
05 октомври 2023

Столична община обявява сесия на Столична програма „Култура” за кандидатстване с проекти, които ще се реализират през 2024 г. Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

Срокът за подаване на проекти е от 3 октомври до 6 ноември 2023 г., включително, като те се подават само по електронен път на сайта на Столична програма „Култура” https://kultura.sofia.bg/.

Тази година специалните приоритети на програмата са:

  1. Фокус върху образованието като инструмент за развиване на интерес към съвременното изкуство, обучителни програми, менторства, както и развитие на нови публики. Столична община ще подкрепя инициативи за популяризиране и интерпретиране на изкуствата, така че те да са по-достъпни за гражданите на София. 
  1. Насърчаване на развитието и изявата на младите хора – творци и културни мениджъри. Подкрепа за организации, сцени и пространства, които инвестират в нови или все още непознати творци, привличат младежки публики, дават възможности за дебюти, популяризират нови творчески изяви. Всеки проект следва да отговаря на поне един от тези приоритети.

Със съдържателния обхват на програмата, параметри за кандидатстване, изпълнение и отчитане можете да се запознаете ТУК.

На 10 и 12 октомври 2023 г. ще се проведат информационни дни за кандидатстване в сесията на Столична програма „Култура” за 2024 г. Програмата включва три модула, които ще бъдат представени във всеки от двата дни:

  • Правила, съдържателен обхват и направления на СП „Култура”;
  • Формуляри и документи за кандидатстване по СП „Култура”;
  • Електронно подаване на документи.

График:

  • 10 октомври, вторник, от 10:00 до 13:00 ч.
  • 12 октомври, четвъртък, от 10:00 до 13:00 ч.

Обучението ще се проведе онлайн в платформата Cisco Webex.

Обучението е БЕЗПЛАТНО, но е задължително да изпратите имейл на stolichna.programa.kultura@gmail.com, като посочите на кой от дните желаете да се включите. Заявилите участие в обучението ще получат покана за видеовръзка.

***

В направление “Музика” се подкрепят проекти в областта на музикалното изкуство, без жанрови ограничения, на територията на Столична община. Нов акцент в програмата е подкрепата на проекти, свързани с клубни изяви на младежката музикална сцена – музикален ъндърграунд, дебюти, субкултурни и попкултурни музикални проекти. 

В направлението допустими за кандидатстване са проекти за:

  • създаване, промотиране, разпространение и представяне на професионални продукции във всички области на музикалното изкуство;
  • създаване на нови авторски произведения, звукозапис и издания, придружени от съответната стратегия на разпространение и осигуряване на достъп на публиката; 
  • проекти, свързани с популяризацията на музикалното изкуство и повишаване на капацитета на професионалистите, организациите и публиките – ателиета, уъркшопи, дебати, конференции и др. 
  • клубни изяви на младежката музикална сцена – музикален ъндърграунд, дебюти, субкултурни и попкултурни музикални проекти; 
  • интердисциплинарни и мултижанрови проекти, отговарящи на приоритетите на Програмата.

Обща прогнозна сума за направлението: 170 000 лева. Исканото финансиране на подаденото проектно предложение не може да надхвърля 25 500 лв. Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

***

През 2024 г. направление “Мобилност” ще подкрепя само външна мобилност – едно пътуване на културен оператор (организация) или физическо лице от и до държави от цял свят. Приоритетно се разглеждат проекти, в които се доказва работа в международна мрежа, както и проекти, които допринасят за културния облик на София и утвърждават столицата ни като културна дестинация: 

  • участие във фестивали, събития и инициативи в чужбина (външна мобилност) при съответната целева обосновка. Приоритет имат пътувания от и до държави в Европейския съюз и държавите, включени в Съвета на Европа; 
  • провеждане на инициативи, които представят тяхната дейност с цел интернационализация; 
  • реализиране на международни резидентски и образователни програми; 
  • изграждане на партньорски мрежи, разширяване на професионалните контакти и насърчаване на съвместни проекти с партньори от други държави; 
  • разширяване и активиране на публиките.

Направлението осигурява подкрепа за разходите за транспорт или за настаняване на участници, представени със актуални оферти. Други разходи, свързани с пътуването или организацията му, освен посочените не са допустими. Участниците сами избират дали да кандидатстват за покриване на разходи по транспорт или за покриване на разходи по настаняване.

Направление „Мобилност” ще бъде реализирано в две сесии:

  • Първа сесия за подаване на проектни предложения: 2 октомври – 1 ноември 2023 г., за събития до 30 юни 2024 г. 
  • Втора сесия за подаване на проектни предложения: 15 април – 15 май 2024 г., за събития от 1 юли 2024 г.

Обща прогнозна сума за направлението: 75 000 лева. Исканото финансиране на подаденото проектно предложение трябва да не надхвърля 11 000 лв. 

Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

***

Направление “Културно-образователни проекти и активни публики” подкрепя проекти с културно-образователна и социална насоченост, стимулиращи участието в творчески инициативи, съпричастни към културния живот на града, ориентирани към създаване на активна публика, укрепване и повишаване на културните компетенции, знания, лични умения и мотивация за участие в културния живот, както на създателите на култура, така и на настоящите и бъдещите аудитории. Подкрепят се интердисциплинарни и мултижанрови проекти, както и проекти, реализирани в международно сътрудничество.

Направлението предвижда финансиране на проекти, които: 

  • формират културна грамотност и вкус към класическите и съвременните форми на изкуствата;
  • са насочени към достигане до и привличане на нови публики, невключени в културния живот на града; 
  • са насочени към образование чрез култура и изкуство и стимулират връзките между образованието и културата; 
  • залагат на иновативни подходи за включване на културата и изкуството в образователния процес; 
  • развиват разбирането и отношението на децата към изкуството и културата;
  • включват публиките в създаването и реализирането на културни проекти и програми; 
  • развиват публиките и създават възможност за творческа изява на хора от различни възрасти; 
  • стимулират достъпа до изкуство и култура на хора със специфични потребности чрез дублаж, субтитри, жестомимичен превод, достъпност на архитектурната среда, лесен за разбиране текст, както и чрез активна комуникация, която да достигне до специфичните групи и да предизвика интереса им; 
  • стимулират достъпа до изкуство и организиране на инициативи в специфични, обособени или маргинализирани общности; 
  • използват средствата на интернет и новите медии, както и иновативни методи за привличане и повишаване на компетентността на публиката; 
  • представят любителско и непрофесионално изкуство;
  • интердисциплинарни и мултижанрови проекти, отговарящи на приоритетите на Програмата.

Обща прогнозна сума за направлението: 100 000 лева. Исканото финансиране на подаденото проектно предложение не може да надхвърля 15 000 лв.

Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

 

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"