Ако лятото слушаше албуми, сигурно щеше да слуша „Мерудия“
11 септември 2018

Вече над 10 години Мерудия подправят ежедневието ни със свежа авторска българска музика в енергичен реге ритъм. Днес във „Виж музиката!“ гостува Веселин Йовчев – Весо, вокалист и китарист на Мерудия. В последния им клип към „Когато съм себе си“, можете да забележите познати образи от родната сцена като Миленита, Димитър Таралежков, Сърмата Хари, Kottarashky, Ndoe, Васил Гюров. А освен в Мерудия, Весо свири и в Ревю, „както и с още една банда, но не бързам да разказвам, понеже съм отскоро там.“

Преди време въведох приятели в Мерудия по време на пътешествие, на следващия ден бяха звездите на концерт с изпълнител изненада. Замислих се колко добре пасват на доброто настроение! Лекотата на регето носи полъх на морски приключения, дълги пътешествия и усмивки с верни приятели. Ако лятото слушаше албуми, щеше да превърта едноименния „Мерудия“.

Мерудия са?
Ася Пинчева – вокал, Веселин Йовчев – вокал, китара, Йоана Иванова – бас, Петър Тодоров – перкусии, Стефан Цеков – барабани и Християн Георгиев – кавал, мелодика, клавир, вокал.

На какво има вкус и на какво ухае вашето мерудийско лято?
Моето – за добро или лошо – на София през голяма част от времето. Но имаше и други, по-приятни вкусове.

Освен по работа, близки ли сте си в ежедневието – как прекарвате времето си заедно, как сплотявате екипа?
Достатъчно. Различно, според конкретния неформален състав. Плуване, паркове, но най-често наздравици. Предполагам, че чувството за хумор помага за сплотяване.

Дайте ни по една ваша песен за дъждовно, романтично и носталгично време?
„Знаеш ли“(става и за трите, но все пак…), „Дим“, „Пътешествие“.

Кое е най-необичайното място, на което сте свирили?
Не са малко, но примерно каросерията на един камион в Мало Бучино.

Във вашата музикална гозба “мерудиите” са по малко от всичко – реге, фолклор… Има ли конкретен жанр, към който залитате умишлено повече?
Reggae. 😉

Едноименният ви албум отлежа и зае трайно място в сърцата и плейлистите ни, но готвите ли ни нещо?
В следващите месеци се очертава да излязат поне два концертни клипа. Що се отнася до неиздавани парчета, има поне четири напълно готови и още много, върху които има работа, докато придобият завършен вид. Планът е през есента да напреднем, но не е ясно засега кога ще представим нещо ново.

Какво винаги взимаш със себе си на път?
Взимам мерки.

С кои екземпляри най-добре се сработвате на сцена?
С тези от изчезващите видове май.

А кой е мечтаният ти/ви изпълнител от всички времена, с който искате да направите колаборация?
Не съм сигурен, че има такъв. На местна почва съм свирил с повечето музиканти, с които съм искал. Друг е въпросът, че с колаборациите не е лошо да се внимава – една задружна банда за мен е много повече от безкрайните колаборации между солови изпълнители със съмнително количество характер.

Къде бяхте този сезон (или въобще къде не бяхте?), къде ще бъдете? Какво да очакваме в близкото бъдеще от вас?
Зимният и летният почти се сляха. През лятото посетихме някои фестивали, направихме и един общ концерт с Ревю и Kottarashky and The rain dogs. Сега започва лека-полека сезона на закритите клубове. Следващият ни концерт е на 19.10.2018 в клуб Maze, София.

Проектът “Виж музиката!” се осъществява с подкрепата на
Национален фонд “Култура” 

 

 

 

 

 

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"