DaBeDa: От сърцето за душата
10 март 2025
Автор: Стефан Стефанов

Поради редица причини много хора имат погрешно схващане за блус музиката и понятието извиква едно неизменно клише, вкоренено в масовата култура. Става дума за клишето за меланхоличната музика, посветена на голямата драма от ранните часове на деня. Силни напитки, приглушени светлини, скръб в сърцето. Истината е, че блусът може да бъде това, но тази музика е достатъчно богата, че да бъде много повече. В настоящия материал става дума както за DaBeDa, така и за по-непознатата страна на блуса –  като музиката отвъд клишето.

DaBeDa в Бар Безкрай | Снимка: Стефан Стефанов

DaBeDa несъмнено са подходящ пример за многообразието на блуса, защото италиано-българският състав е генератор на страхотно настроение, което се дължи на грабващият ритъм. Да, става дума именно за Краля Ритъм, който издигна рока като доминираща сила в популярната музика за около 50 години. Говорим за онзи вихрен, секси, готин ритъм, който извиква най-доброто от човека, защото го освобождава. Не е случайно,че културната революция от 60-те години на миналия век някак съвпадна с възхода на рок музиката, а рок музиката произхожда именно от блуса.

В духа на отличаващата го непосредственост, блусът се представя най-добре, когато бъде срещнат лично и с отворено сърце. Разбирането за този стил като увлечение сред увеличаващ се кръг от приятели е много отличително и на 6-и март DaBeDa сърфираха на върха на тази вълна. Енергията на групата е заразяваща, а  посланията са изградени върху постулатите на жанра и според този канон блусът не  поучава, ами убеждава. Убеждава, че си бил прав, че всяка буря е била задължителна и неизбежна, но след нея идва празник – едно пиршество на барабани, бас, клавири, перкусии и една (а в някои вечери две или три) китари. Колкото повече, толкова по-добре, защото това музикално свещенодействие ще продължи възможно по-дълго. Например, докато човек забрави кога е започнал концерта. 

DaBeDa в Бар Безкрай | Снимка: Стефан Стефанов

Това беше усещането по време на изпълнението на DaBeDa в Бар Безкрай и там беше мястото, където бе отдадена почит към наследството на блуса със стандарти като Little Red Rooster, The Thrill is Gone и Crossroads. От друга страна интерпретациите на хитове като Come Together и Heard it Through the Grapevine е като намигване, един намек за произхода на рока като продължение на вековна музикална традиция, започнала в Африка, продължила в Америка и принадлежаща на света понастоящем. Блусът е астронавтът, който отказа да излети в космоса и остана сред хората, а неговият ненатрапчив чар и самобитен характер може да бъде открит във всички китарни стилове, които избуяха от него във времето. 

DaBeDa в Бар Безкрай | Снимка: Стефан Стефанов

Справедливо е да се каже, че авторските песни на DaBeDa са толкова добре изпипани, сякаш са били измислени преди няколко живота и сега се е намерило кой да ги изпълни подобаващо. Тези парчета ще бъдат издадени в дебютния албум на групата, който предстои да излезе скоро през тази година, а дотогава DaBeDa ще продължат да обезличават клишета по единственият възможен начин.

А блусът?

Блусът се прави от сърцето за душата и душата може да поеме много, когато е хубавото. 

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"