Проект “Професия “Фолклорен музикант” беше представен на 4-ата конференция на Европейската фолклорна мрежа
23 октомври 2023

С презентация на проекта “Професия “Фолклорен музикант” Българска музикална асоциация взе участие в тазгодишната 4-та конференция на Европейската фолклорна мрежа (EFN), която се проведе между 19 и 21 октомври в Манчестър, Великобритания

Антоанела Петрова, един от ръководителите на проекта и член на УС на БМА, представи резултатите от първия етап на теренните проучвания, както и какви са бъдещите предизвикателства при постигането на поставените задачи. Тя сподели, че със следващите етапи ще се цели да се предизвика широко обсъждане и ще търсят пресечни точки между засегнатите институции така, че да може да се изгради стратегия за това как професията “фолклорен музикант” да се запази, развие и да придобие онзи специален статут, който заслужава.

Повече за проекта можете да прочетете ТУК

В рамките на конференцията бяха представени различни проекти на членуващи в мрежата организации и бяха обсъдени проблеми, като постковидната ситуация в световен мащаб и как тя се отразява на сектора; влиянието на войната в Украйна върху традиционната култура и идентичност; инструментариуми за записване на музикално културно наследство и запазването му в дигитална среда и други. Представителите на БМА в конференцията взеха участие и в паралелно провеждащото се изложение English Folk EXPO 2023,  събитие, което събира над 200 делегати всяка година и е посветено на фолклорната и акустична музика в Англия.

Участието на БМА в конференцията на Европейската фолклорна мрежа се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"