Първа сесия за 2021 по програма “ТВОРЧЕСКО РАЗВИТИЕ” на НФК
24 февруари 2021

На 23.02.2021 стартира първата сесия за годината на програма “ТВОРЧЕСКО РАЗВИТИЕ” на Национален фонд “Култура”. Тя финансира разходи за участия в обучения и събития за професионално развитие на артисти, културни дейци и други професионалисти в сферата на изкуството. Програмата включва два модула: за подпомагане на индивидуални и групови участия в събития и за организатори на събития. Общ бюджет на сесията: 75 000 лв

Кандидатстването се осъществява само онлайн след задължителна регистрация в системата на Национален фонд “Култура”. В случай, че вече имате направена регистрация, не е необходимо да правите нова. 

КРАЕН СРОК ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ и за двата модула: 22.04.2021 в 15:00. Кандидатури, постъпили след този срок, няма да бъдат приемани.

Период на реализация на проектите: 01.06.2021 – 31.06.2022
Краен срок за оценка на проектите: 13.05.2021
Краен срок за отчитане на проектите: 31.07.2022   

Въпроси, свързани с условията на програмата и процеса на кандидатстване, можете да задавате на programs@ncf.bg и на телефон 02/ 981 08 13 до 15 април 2021. След тази дата кандидатите могат да използват приложените към програмата информационни материали. При технически проблем подайте сигнал на office@ncf.bg или tech.support@ncf.bg 

МОДУЛ “ОРГАНИЗАТОРИ”
Право на участие имат само юридически лица – всички български културни организации, включително и организации с нестопанска цел. Програмата подпомага разходи, свързани с професионалното развитие на артисти, културни дейци и професионалисти в сферата на изкуството и културата.
Максимална сума за финансиране на проект: 15 000 лв
При кандидатстване за финансиране до 15 000 лева, НФК може да осигури 100% от бюджета на проекта.
При осигурена подкрепа по програмата следва да бъде предоставен безплатен достъп до събитието /събитията, описани в проекта.

ЦЕЛИ

  • Oсигуряване на достъпност до възможности за професионално развитие за участници чрез подкрепа за организационни разходи на обучителни събития и дейности, включително и провеждани онлайн и дистанционно;
  • подкрепа на организации при разширяване на основна и/или допълваща дейност с цел затвърждаване на съществуващи публики и достигане до нови. 

ПРИОРИТЕТИ

  • Проекти, които успешно адресират ключови нужди и дефицити в професионалната подготовка на конкретна целева група;
  • проекти, които ангажират високо квалифицирани международни специалисти в областта на изкуството и културата като обучители / лектори;
  • проекти с ясна стратегия и критерии за подбор на участници;
  • проекти, които гарантират нисък риск от разпространение на COVID-19.

ЦЕЛЕВИ ГРУПИ

  • Организации, които предлагат възможности за надграждане на професионални умения и квалификации в областта на културата.

СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ
Онлайн обучителни събития

  • При организиране на онлайн програми за обучение и професионално развитие е задължително след тяхното приключване да бъдат издадени сертификати или друг вид документи, доказващи завършване на програмата, и предоставен на НФК при отчитане на проекта;
  • допуска се организиране единствено на курсове и обучителни събития с професионален характер;
  • задължително е предоставянето на подробна информация към проекта за програмата на обучението, както и наличието на информация за опита и квалификацията на обучителите в рамките на кандидатурата. 

Закупуване на софтуер

  • Необходимо е организаторът на събитието/ята да докаже, че закупуването на посочения в проекта софтуер е необходим за целите на събитието и/или ще развие специфични знания и умения на участниците – вижте Приложение 2;
  • при подаване на проекта да се предостави актуална оферта за необходимия софтуер. 

Покриват се и разходи за наем на пространство за провеждане на събитието и/ или техника при предоставените съответни предварителни оферти с ясно посочени цени, както и разходи за наем на превозно средство или ползване на собствен лек автомобил (за лектори и/или участници) при същите предварителни изисквания. НЕ се поемат разходи за командировъчни и възнаграждение на шофьор.

Пълното описание на условията за участие в модул “ОРГАНИЗАТОРИ” в първата сесия на програма “ТВОРЧЕСКО РАЗВИТИЕ” вижте ТУК

МОДУЛ “УЧАСТНИЦИ”
Допустими кандидати: Всички
Програмата финансира разходи, свързани с професионалното развитие на артисти, културни дейци и професионалисти в сферата на изкуството и културата. Максимална сума за финансиране: до 3 000 лв за индивидуални проекти и до 10 000 лв за групови проекти.  

ЦЕЛИ

  • Осигуряване на подкрепа за участие на артисти и представители на културния сектор в България в международни, национални и локални обучителни събития и дейности за професионално развитие, включително и провеждани онлайн и дистанционно;
  • осигуряване на подкрепа за закупуване на софтуер и абонамент за специализирани програми (само когато това е необходима предпоставка за участие в събитието, за което се кандидатства).

ПРИОРИТЕТИ

  • Участие в събития, засягащи актуални и съвременни тенденции и дебати в сферата на развитие на кандидатите;
  • кандидати, които аргументират успешно сферата на приложение на придобитите умения и знания в творческия процес и тяхното професионално развитие;
  • кандидати, избрани за участие след международна селекция;
  • участие в събития, които създават предпоставки за устойчив обмен, изграждане на партньорства, създаване на периодичност и сертифициране;
  • развитие на умения, които ще гарантират адаптивност и конкурентоспособност на кандидатите в съответната сфера в контекста на COVID-19. 

ЦЕЛЕВИ ГРУПИ 

  • Обучаващи се и професионални артисти, културни мениджъри, критици и други специалисти в областта на културата, търсещи възможности за надграждане на своите умения и квалификации. 

Пълното описание на условията за участие в модул “УЧАСТНИЦИ” в първата сесия на програма “ТВОРЧЕСКО РАЗВИТИЕ” вижте ТУК

Въпроси, свързани с условията на програмата и процеса на кандидатстване, можете да задавате на programs@ncf.bg и на телефон 02/ 981 08 13 до 15 април 2021. След тази дата кандидатите могат да използват приложените към програмата информационни материали. При технически проблем подайте сигнал към екипа на НФК на office@ncf.bg или tech.support@ncf.bg.  

Пожелаваме успех на всички кандидатстващи колеги! 

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"