БМА с покана за участие в работната група за Закона за меценатството към МК
05 юни 2017

Със заповед на министър Боил Банов в началото на май 2017 бе сформирана работна група към Министерството на културата, чиято цел е да обсъди действащия, но на практика неработещ Закон за меценатството и да разработи комплекс от конкретни промени  за неговото оптимизиране до края на август 2017. Целта е предложенията да бъдат внесени за разглеждане и гласуване в Народното събрание през есента.

Българска музикална асоциация  (с двама свои представители) е сред официално поканените организации от сферата на музикалните изкуства заедно със Съюза на българските композитори, Българския хоров съюз и Съюза на музикалните и танцови дейци. В състава на работната група са включени и представители на творческите съюзи на артистите, архитектите, филмовите дейци, писателите, преводачите и БАРОК. В състава й са и различни асоциации на работодателите в България, експерти от Министерство на културата, представители на Обсерваторията по икономика на културата, Български дарителски форум и Гражданска инициатива „Българска култура”.

След проведените две заседания на 12 и 30 май 2017, работната група излезе със серия конкретни въпроси към Министерство на финансите във връзка с прилагането на Закона за хазарта, Закона за меценатството и за становище по съществуващите в момента добри европейски практики, които биха били приложими у нас. Отговорът от страна на МФ се очаква до средата на юни 2017.

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"