Със свое решение от 25 юни 2015 г. Върховният административен съд (ВАС) потвърди, че Европейската агенция за защита на изпълнителските, продуцентските и авторските права (ЕАЗИПА) няма право да оперира на българския музикален пазар като организация за колективно управление на права и да сключва договори с ползвателите за уреждане на каквито и да било музикални права. Решението на ВАС потвърждава решение на Административен съд София-град от август 2014 и е окончателно. Една съдебна сага, която продължи почти 4 години, достигна до своя логичен край. Производството по случая с ЕАЗИПА започна през 2011, когато ЕАЗИПА обжалва решение на министъра на културата, с което не й бе предоставен лиценз за колективно управление на музикални права.
Единствените лицензирани от Министерство на културата дружества Музикаутор и Профон припомнят, че през последните години ЕАЗИПА сключваше договори за репертоар, който всъщност не представлява. Така редица ползватели бяха подведени, като част от тях понесоха и санкции от Министерство на културата и Съвета за електронни медии. С решението на Върховния административен съд вече не може да има съмнение, че ЕАЗИПА няма и не е имала право да урежда музикални права със заведения, хотели, търговски обекти, организатори на концерти, радио, телевизионни, кабелни оператори и други.
Решението на ВАС потвърждава сега действащия ред за управление на музикални права, който гарантира сигурност на ползвателите, че надлежно уреждат ползвания от тях музикален репертоар.
Пълният текст на решението на Върховния административен съд от 25.06.2015 може да бъде намерено ТУК.