Документи за кандидатстване в Извънредната сесия на НФК за подпомагането на творци в независимия културен сектор
21 април 2020

Днес – 21.04.2020 – стартира извънредната сесия на Национален фонд “Култура” в програма “Творчески стипендии за млади и на изтъкнати творци и на други млади специалисти в областта на културата“. От тази сутрин вече са налични необходимите за изтегляне и попълване документи. Крайният срок за подаване на кандидатурите е 30.04.2020 в 15.00. 

Право на участие в програмата имат само физически лица. 

За да подадете своята кандидатура е задължителна регистрацията в електронната система на Националния фонд “Култура”. Веднъж направената регистрация е валидна при кандидатстване и по други програми за финансиране в бъдеще.   

Право на участие в програмата имат: 

  • Самоосигуряващи се лица в културния сектор, включително самонаети;
  • Физически лица, работили през 2019  на граждански и авторски договори;
  • Физически лица, които упражняват свободна професия в областта на културата и изкуствата, чиято дейност е пряко свързана с публично представяне на културен продукт.
  • Лицата следва да са получавали средномесечно не повече от 1000 лв. през 2019 г. – удостоверява се чрез прилагане на заверено копие от годишната данъчна декларация (вижте инструкциите по-долу).

Пакетът документи за кандидатстване, които се изтеглят от сайта на Национален фонд “Култура”, включва:
1. Формуляр за участие в програмата
2. Приложение 1 – информация за кандидата. Това е формата, в която да представите своята творческа биография като следвате точно инструкциите за структуриране на информацията, описани в документа.
3. Приложение 2 – декларация, че кандидатът не ползва други финансови инструменти, предоставени от държавата във връзка с кризата COVID 19. Декларацията следва да бъде подписана и сканирана. В системата се прикача попълнения и подписан сканиран файл.

Също така налични са инструкции за попълване на документите и описание на програма  “Творчески стипендии за млади и на изтъкнати творци и на други млади специалисти в областта на културата“

Към изброените по-горе документи следва да приложите и:
4. Заверено копие на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2019, която удостоверява, че Вашият средномесечен осигурителен доход за 2019 е до 1 000 лв. Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2019 се издава от НАП. Заверява се с „Вярно с оригинала“ и подпис на кандидата за програмата и се прилага в сканиран вариант. Ако ГДД е подадена онлайн чрез персонален идентификационен код (ПИК) и ги имате като .pdf в системата на НАП, може да изтеглите декларацията и да я заверите по горепосочения начин.

  • Общият бюджет на извънредната програма на НФК е 2 500 000 лева; 
  • Творческа стипендия за едно физическо лице: 720 лв. месечно за срок от 3 месеца;
  • СРОК ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ: 21.04.2020 (00:00) – 30.04.2020 (15:00).

Целта на извънредната програма на НФК е да подпомогне финансово български творци и артисти на свободна практика, които са пряко засегнати от въведените извънредни мерки във връзка с епидемията COVID 19 и свързаната с тях забрана за провеждането на всякакъв вид културно-развлекателни събития. Предназначението на програмата е да подпомогне максимално широк кръг творци включително и с осигуряване на условия за създаване на творчески продукти, които да се реализират след отмяна на извънредното положение. Средствата, които не са усвоени по програмата “Творчески стипендии за млади и на изтъкнати творци и на други млади специалисти в областта на културата“ поради изчерпване на кандидатите, се разпределят към останалите програми на Национален фонд “Култура” за 2020. 

Eкипът на БМА е готов да даде необходими разяснения по извънредната програма чрез организирането на специални видео сесии чрез zoom.us с предварително уговорен ден и час в работно време.  

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"