"Творческа Европа" – финансиране на иновативни форми за обучение и квалификация на млади музиканти
12 август 2019

„Музиката движи Европа“ – това е посланието на сесията на програма „Творческа Европа“ за повишаване на европейското музикално многообразие и търсене на иновативни форми на квалификация и обучение за млади таланти и професионалисти в сферата на музиката.

Целта на тази покана към колегите във всички страни на Европейския съюз е да бъдат открити и подкрепени чрез финансиране от „Творческа Европа“ поне 10 иновативни и устойчиви пилотни програми за обучение на млади музиканти и професионалисти в музикалния сектор. Ключово при одобрението на проектите ще бъде европейското измерение т.е. полезността и приложимостта на пилотните модели на обучения и квалификационни форми за всички музиканти в рамките на Съюза с цел повишаването на професионализма в сферата.

Уроците, които следва да бъдат научени от тези предложения за пилотно обучение, трябва да подобрят капацитета на музикалния сектор в Европа и да допринесат за неговата професионализация. Резултатите от успешните проекти ще бъдат взети предвид в интегрирана стратегия за музикална подкрепа за следващото поколение програми за финансиране на“Творческа Европа“ след 2020. Целта на новата стратегия е да насърчи европейското многообразие и талант, конкурентоспособността на сектора, както и  разширяване на достъпа на  всички граждани в Съюза до музиката във цялото й многообразие.

Краен срок за подаване на документите: 31 октомври 2019 до 12.00 ч. в Брюксел, Белгия (13.00 българско време) 

Необходимите документи за участие в програмата вижте тук.

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"