В РИТЪМА НА МУЗИКАТА @ Опера Варна
27 януари 2024
В РИТЪМА НА МУЗИКАТА
Детски музикално-образователен спектакъл
Режисьор – Сребрина Соколова
Диригент – Ганчо Ганчев
Сценография и мултимедия – Красимир Янев
Костюмограф – Ася Стоименова
Хореограф – Румяна Малчева
Сценарий – Пламен Георгиев
В ролите:
ПЕТЯ – Киара Проданова (ВДЮО)
ВИКТОРИЯ – Стелианна Михнева (ВДЮО)
ФАНТОМ- Димитър Ялнъзов
ФЕЯ- Калина Жекова
НИМФИ- Галина Великова, Миглена Страдалска
Солисти и балет на Държавна опера Варна и ВДЮО
Компютърните технологии и глобалната мрежа отдавна са част от нашето ежедневие и всички ние приемаме това за даденост. А за нашите деца това се превръща в самия живот. Ето защо, ако искаме някаква информация да стигне до тях, то тя непременно трябва да се каже през дигиталния свят.
„В ритъма на музиката“ е различната компютърна игра. Игра в която освен знания за музикалните инструменти( включени в състава на симфоничния оркестър) и за различните жанрове в музикалното изкуство, децата ще изживеят едно приключение, което ще ги научи и на отборна игра. Скрити зад анонимността на електронното общуване, доста често агресията и грубостта между децата се пренася и в ежедневното им общуване „очи в очи“. Героите на нашия спектакъл са деца като всички останали , които може да срещнем във всяко училище, с нищо по-лоши или по-добри от останалите. Тяхното пътешествие в света на музиката ще покаже на тях и на децата в залата, че РИТЪМА НА МУЗИКАТА е РИТЪМА НА ЖИВОТА. Музиката, като всяко друго изкуство, както отразява, изобразява реалния свят, така и сочи път на развитие. Децата попадат в игра – капан, от която няма излизане, докато не се изиграе до край. Подложени на изпитание, в крайна сметка разбират, че винаги по-успешни ще бъдат ако са в екип и са заедно, от колкото да бъдат груби индивидуалисти и егоисти.
„В ритъма на музиката“ – различната компютърна игра, в своята същност е образователен спектакъл за деца. Създаден през 2015 година с участието на солисти и балет на Държавна опера Варна, деца от ДЮО – Варна и Арт-център „Арлекин“, сега през 2023 година отново се представя на сцената на Държавна опера Варна, още по-актуална от всякога. С направената специално оркестрация от диригента на проекта Ганчо Ганчев, написаният оригинален сценарий от Пламен Георгиев и хореографията на Румяна Малчева, създадена с много фантазия и вещина, доказваме, че слушаните музикални примери и показаните музикални инструменти, се запомнят по-ярко, представени чрез история. Такава, в която всяко дете би припознало себе си или това от съседния чин, още повече, когато артистите са деца. За ролите на двете ученички избрахме Киара Проданова, Флория Сотиров, Вероника Николова и Стелианна Михнева – солистки на Детско-юношеска опера Варна. Спектакълът е изграден на постоянното редуване на сцени, основани на съвременния начин на общуване на децата и безкрайно красива музика, с помощта на съвременни аудио-визуални средства и ефекти. Музикалните примери са както от сферата на класическата инструментална и вокална музика, така и от сферата на балета и мюзикъла.
Елате скъпи деца, да изиграем заедно „ В ритъма на музиката“ – различната компютърна игра!
Място на събитието:
Държавна опера Варна (ТМПЦ-Варна)  
11:00 — 13:00
Варна, гр. Варна
пл. „Независимост“ 1
Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"