С концерта „Поклон, маестро!“ „Европейски музикален фестивал“ ще отбележи 90-годишнината от рождението на изтъкнатия български диригент и педагог акад. Емил Янев. Младежка филхармония „София“ и Младежка хорова капела към НМУ „Любомир Пипков“ в София под палката на Славил Димитров ще изпълнят програма от творби на А. Пиацола, Ж. Бизе и Г. Андреев. Специален гост на събитието е изключителната цигуларка Мила Георгиева, която започва своята звездна кариера именно под палката на маестро Емил Янев. В програмата: „Четирите годишни времена от Буенос Айрес“ на Пиацола, избрани откъси от сюити №1 и №2 „Арлезианката“ от Жорж Бизе и творбата за смесен хор и симфоничен оркестър „Ювиги хан“ от Георги Андреев.
23 издание на „Европейски музикален фестивал“ се осъществява с финансовата подкрепа на Столичната община – Календар на културните събития на Столична община за 2023 г. и Министерството на културата на Р. България.
В продължение на над 50 години академик Емил Янев развива активна артистична, педагогическа и обществена дейност. Кариерата му дълги години е свързана с оркестъра на Националното музикално училище, с хоровите състави “Георги Кирков”, “Трудова песен”, “Христина Морфова” и други. В периода 1987 г. – 2002 г. акад. Янев е главен диригент на “Колегиум Музикум Банкя“(днес “Симфониета “София”). Той е също дългогодишен преподавател по хорово и оркестрово дирижиране, ръководител на диригентски курсове в България и чужбина, автор на редица статии, трудове и учебни помагала. Лауреат е на множество награди като едни от най-значимите в сферата на оркестровото дирижиране са отличия на международни конкурси за младежки оркестри в Белгия, Полша, Франция и Холандия с оркестъра на Музикалното училище. Бележитият диригент, когото няколко поколения български музиканти помнят с неговия професионализъм и неподправено чувство за хумор, ни напусна в края на 2021 година на 89-годишна възраст.
“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.
Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.
Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.