Тайните на българските инструменти-тамбурата@ БНР
08 февруари 2024

В последната – четвърта част от проекта „Тайните на българските инструменти“ представяме „Изкуството на тамбурата“. В него специалното участие сме отредили на именитите солисти Кирил Трайков, Цветан Радков, Любомир Владимиров, Сергей Стойнов, Костадин Бураджиев, Илия Ганев, Валери Димчев, Ангел Димитров, Владимир Владимиров, Петър Миланов, Вели Чаушев, Християн Цвятков, Николай Коджабашев и Стоян Чалгънов. Ще представим и младите таланти от НУФИ „Ф. Кутев“ гр. Котел с ръководител Христина Койчева, НУФИ „Широка лъка“ с ръководител Стефка Гайдева и Фолклорна група „Веселина“ при ЦЛТРД гр. Благоевград с ръководител Веселинка Боянова.
„Тайните на българските инструменти“ е музикално-образователен проект на ОНМ на БНР, който има за цел да поддържа жива паметта за историята на традиционните български инструменти и техните най-добри изпълнители вчера и днес. Музикалната програма в концерта нагледно показва различните стилове на свирене на този инструмент. Ще гостуват пет поколения музиканти от различни краища на България, които ще представят както популярен, така и рядко изпълняван репертоар

Място на събитието:
19:00 — 21:00
София, гр. София
бул. "Драган Цанков" 4,
Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"