Пролетен концерт с творби на Леош Яначек и Антонио Вивалди@ Ямбол
19 март 2023
„Пламенен, избухлив, принципен, рязък, разсеян, с неочаквана промяна в настроенията. Бил е жизнелюбив и поривист твърдоглавец. Такава е и неговата музика: пълнокръвна, лаконична, изменчива като самия живот, здрава, чувствена, гореща, увличаща” – така музиковедът Ярослав Шеда описва композитора Леош Яначек /1854-1928/. Заедно със своите съотечественици Сметана и Дворжак, Яначак заема почетно място в историята на чешката музика и принадлежи към „будителите”, стремящи се да събудят тези, у които е заспало чувството на национална гордост. Цял живот събира и изучава моравския и чешкия фолклор,който намира ярко отражение в произведенията му. В началото на нашия концерт ще прозвучи неговата „Идилия” за струнен оркестър. Композирана през 1878г в Бърно от 24 годишния автор, тази творба се отнася към ранния период на творчеството му и в нея се долавя влиянието на немския романтизъм.
Във втората част на концерта е включена тържествената кантата „Глория” за солисти, хор и оркестър от италианския композитор Антонио Вивалди /1678-1741/, състояща се от 12 части. Това е едно от неговите наѝ-известни духовни произведения. Съчинено е по древен християнски химн, датиращ от II век, написан първоначално на гръцки, а впоследствие преведен на латински и преминал в състава на месата. От XI се изпълнява по време на празничните богослужения. Любопитно е , че Вивалди е композирал поне три Глории, предположително през 1715, но са запазени само две от тях, при това в преписи, а автографите са изгубени. Напълно забравена е за почти два века след смъртта на композитора, докато не е открита от Алфредо Казела през 1939 година заедно със „Stabat mater”. Оттогава произведението се радва на нарастваща международна популярност и дори е използвано неведнъж като филмова музика. В неделя, 19 март, ще можем да го чуем в Ямбол в изпълнението на смесен хор „Добруджански звуци” с диригент Елвира Пастърмаджиева и солистките Галина Великова – сопран и Елеонора Христова – мецосопран.
Диригент на концерта ще бъде добре познатият и обичан маестро Григор Паликаров
Място на събитието:
Културно-информационен център "Безистен"  
11:00 — 13:00
Ямбол, гр. Ямбол
Площад "Освобождение",
Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"