ПИАНОТО НА ШОСТАКОВИЧ - 62. МФ "МАРТЕНСКИ МУЗИКАЛНИ ДНИ" @ДОХОДНО ЗДАНИЕ
25 март 2023
На 25 март от 11:00 часа в зала „Европа“ на Доходно здание, Държавна опера – Русе представя:
Прожекция на документалния филм
„ПИАНОТО НА ШОСТАКОВИЧ“
В рамките на 62. МФ „Мартенски музикални дни“
С финансовата подкрепа на Община Русе по Програма „Култура“ в направление „Творчески проекти“
В рамките на 60 минути документалният филм на сценариста и режисьор Стефан Прохоров, оператора Кети Маринова и историка Веселина Антонова проследява останалите до днес живи свидетелства за гостуванията и концертните изяви на композитора през 1958 и 1965 година в Русе. В динамична поредица от интервюта с музиканти-доайени от Русенската филхармония и Русенската народна опера – двете институции, с които Шостакович е работил в миналото, прозвучават разкази, разкриващи неочаквани детайли, рисуващи неговия магнетичен образ. Като куриозна нишка през целия филм стои въпросът „Кой е концертният роял, на който е свирил композиторът?“ На 24 януари 1958, под диригентството на легендарния Добрин Петков, Шостакович излиза на сцената на Русенската опера като солист на своя Втори концерт за пиано и оркестър. Историята разказва как оркестранти на ръце пренасят инструмента през центъра на града от репетиционната зала, която се е намирала в днешния Държавен куклен театър-Русе до сцената на Народна опера-Русе. Следите на този инструмент се губят и се преплитат с историята на друг концертен роял, също дълбоко свързан с музикалната история на града. Объркването продължава до момента, в който по време на снимките на документалния филм през септември 2022 година се разкрива истината за пианото на Шостакович в Русе.
Вход свободен!
Място на събитието:
11:00 — 13:00
Русе, гр. Русе
пл. „Свобода“ 4
Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"