Официално откриване ММФ Варненско лято 2023 @ Държавна опера Варна
24 юни 2023
 Симфоничен оркестър на Държавна опера Варна
Диригент Иван Кожухаров
Солист Ромен Лельо тромпет
???? Програма:
П. Владигеров – Рапсодия „Вардар“
Ал.Арутюнян – Концерт за тромпет и оркестър
П.И.Чайковски – Симфония №4
⭐️ Откриване на ММФ “Варненско лято“. Музиканти от висока класа
Симфоничният оркестър на Държавна опера Варна ще открие Mеждународния музикален фестивал „Варненско лято“ 2023. Съставът, който само преди година отпразнува своя 75- годишен юбилей, ще свири под палката на големия български диригент Иван Кожухаров, възпитаник на Арвид и Марис Янсонс в консерваторията „Римски-Корсаков“ в Санкт-Петербург, която завършва като първенец на випуска, един от победителите в конкурса на фондация „Херберт фон Караян“ (1979) и носител на Голямата награда на името на Барток (1980), дългогодишен главен диригент на Бургаския симфоничен оркестър и опера, като успоредно гостува и на Президентския оркестър в Анкара и Prima la musica в Белгия. Той ще дирижира разнообразна програма, която по традиция започва с Рапсодия „Вардар“ от Панчо Владигеров и продължава с бляскавия и изключително труден концерт за тромпет и оркестър от арменския композитор Александър Арутюнян. Солист е Ромен Лельо – ярък представител на френската тромпетна школа, вдъхновил много композитори да създават нови произведения за тромпет, инструменталист с богат репертоар и впечатляваща дискография, чест солист на водещите френски оркестри и фестивали. Варненската публика аплодира Ромен Лельо на фестивала през 2019 с неговия ансамбъл Convergences. Финалът ще е за ключовата и до голяма степен автобиографична Четвъртата симфония на Пьотр Илич Чайковски.
Красива космополитна програма, виртуозен тромпетист от най-висока класа и именит диригент – запазена марка на „Варненско лято“!
Място на събитието:
20:00 — 22:00
Варна, гр. Варна
пл. „Независимост“ 1
Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"