Фестивален симфоничен оркестър @ Фестивален и Конгресен Център Варна
29 юни 2022
 Концерт, посветен на мира
???? 29 юни, 19:30
???? Фестивален и конгресен център
???? Фестивален симфоничен оркестър
Водещи музиканти от 16 страни в сътрудничество със Софийска филхармония
????????‍???? Диригенти Жин Ванг и Александър Гордън
???? Солисти:
Марио Хосен – цигулка
Шмуел Барзилай – главен кантор на еврейската общност във Виена
Жи Ронг – будистки учител от Нингбо, Китай
Антон Никулеску – виолончело
Симфонични творби по източноправославни, будистки и еврейски мотиви
???? Музикално послание за мир
Специален като послание ще бъде Концертът за Мира на 29 юни във Фестивалния комплекс, с участието на Фестивален оркестър, съставен от концертмайстори и водещи оркестранти от повече от 16 държави, в сътрудничество със Софийска филхармония, както и двама диригенти – маестро Жин Ванг и Александър Гордън. Уникално ще е типично фестивалното съчетание на водещи оркестранти от България, Украйна, Румъния, Австрия, Словакия, Сърбия, Турция, Македония, Испания, Финландия, Молдова, Франция, Италия, Русия, Латвия, Литва, Израел, Великобритания и Китай, които в обединено послание ще свирят на „Варненско лято”. Солисти са Шмуел Барзилай (Израел) – главен кантор на еврейската общност във Виена, Жи Ронг (Китай) – будистки учител от Нингбо, Китай, виолончелистът Антон Никулеску. Ще прозвучат симфонични творби и аранжименти на източноправославна, будистка и еврейска тематика от композиторите Римски-Корсаков, Макс Брух, Жин Ванг и Роксана Пануфник. В изпълнение на Марио Хосен меломаните ще чуят и популярната българска пиеса „Севдана” от Георги Златев-Черкин. Ще бъде включена и нова творба от известният украински композитор Александър Родин, със световна премиера на ММФ „Варненско лято“.
Място на събитието:
Фестивален и конгресен център - Варна  
19:30 — 22:00
Варна, гр. Варна
бул. „Сливница“ 2
Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"