В бюлетина на БМА за месец септември четете:
Новини
- Кръгла маса по проект “Професия “Фолклорен музикант”
- Европейски ден на фолклора 2024
Възможности за кандидатстване (шоукейси)
- Sharpe Music Festival & Conference 2024
- Classical: NEXT 2025
- Spike Music Festival 2025
- India International Music Week 2025
- Tallinn Music Week 2024
Възможности за кандидатстване (финансиране)
- Отворен прием за кандидатстване по процедури BG-RRP-11.020 и BG-RRP-11.019 на Националния план за възстановяване и устойчивост
- Трета покана на Culture Moves Europe
Новини
На 26-ти септември се състоя кръгла маса на тема: “Професията Фолклорен музикант в България – състояние и проблеми на образованието и реализацията”, на която присъстваха Министърът на културата г-н Найден Тодоров, представители на 10 професионални ансамбъла, ръководителите на проекта – Димитър Христов и Антоанела Петрова, членове на Управителния съвет на БМА и авторът на финалния анализ доц. д-р Веселка Тончева от Институтът за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН.
По време на кръглата маса бяха представени резултатите от двугодишния проект на Българска музикална асоциация – “Фолклорен музикант”, който бе провокиран от спешната необходимост да бъдат проучени и показани обективно състоянието и проблемите, стоящи пред фолклорните музиканти в страната. Те бяха в основата на дебатите и разговора за намирането на общи решения, продължил над 3 часа. Бе дискутирана и необходимостта от изграждане на дългосрочна стратегия за развитие на сектора.
Анализът е резултат от проведено теренно проучване сред професионалните фолклорни ансамбли и училища с музикалнофолклорно образование в страната и показва доста тревожни резултати.
Проучването показва изключително влошената ситуация, в която функционира професионалното фолклорно изкуство в страната и сочи, че ако не се обърне внимание на фолклорния музикант, някои традиционни български инструменти като тамбура, гъдулка и кавал ще изчезнат до 10-15 години. Следователно сериозната липса на кадри, които да попълнят фолклорните ансамбли ще доведе и до прекратяване на тяхната дейност, а от там и погубване на българския фолклор.
Причините за тежкото състояние на сектора разбира се са много, но един от основните проблеми е ниското заплащане на труда, без възможности за финансов растеж, което води до липсата на престиж на професията и фактът, че младите хора не желаят да се занимават професионално с фолклор, а заетите в сектора са предимно в пенсионна възраст.
„Най-важната за мен тема е статутът на ансамблите, защото когато се намери допълнително финансиране, те няма как да се възползват от него, тъй като не са юридически лица, а назначени служители към общини. Както знаем обаче повечето общини нямат достатъчно пари. За съжаление и държавата няма достатъчно пари. Но какво ще стане, ако общините и държавата работят заедно? Тогава парите ще стигнат. И има в закона предвиден начин, как държавата и общините да работят заедно, а именно регионални културни институти.“ – сподели министър Найден Тодоров.
Това е и едно от основните предложения на Българска музикална асоциация, около което министърът и представителите на бранша се обединиха, а именно професионалните фолклорни ансамбли да бъдат отделени като самостоятелни музикално-сценични институти, което ще насърчи по-ефективно управление на бюджета и приходите им и възможност да изработят дългосрочна стратегия за развитието си. Подходяща форма за ансамблите е превръщането им в регионални културни институти, която позволява комбиниране на държавно и общинско финансиране и възлагането на държавни задачи за популяризиране на фолклорното изкуство.
Липсата на финансови ресурси и национална политика за развитие и съхранение на фолклорните ансамбли, застрашава българския фолклор от изчезване, а той е най-яркият пример за културна идентичност, национално богатство и е фундаментален за българите.
***
На 23 септември, отбелязваме за втори път Европейския ден на фолклора! Денят на фолклорната музика, танц и разказ.
Тази прекрасна инициатива се координира от European Folk Network, според които „Народната музика, танците и разказите носят гласовете и историите на хората, нациите и общностите. Те съхраняват културите от миналото и се развиват с всяко поколение. Традиционните изкуства са съществен елемент от европейската културна идентичност и разнообразие. Те са източник на богатство, чиито мащаби можем само да си представим.“
Всички събития и музикални произведения можете да откриете в интерактивната карта на Европейската фолклорна мрежа.
Възможности за кандидатстване (шоукейси)
Най-голямото международно изложение за класическа музика Classical:NEXT 2025 отправя покана към всички артист-изпълнители, фестивали, конференции и музикални професионалисти от сферата на класическата музика да изпратят свои проектни предложения. Събитието ще се проведе между 12 и 15 май 2024 г. в Берлин, Германия.
Ако искате да сте част от шоукейс програмата, да представите вашия проект пред международните делегати на Classical:NEXT или да участвате с тема в конференцията, то попълнете формуляра на сайта на организацията до 4 октомври ТУК.
***
Седмото издание на Sharpe Music Festival & Conference ще се проведе в Братислава, Словакия на 25 и 26 април 2025 г. Могат да кандидатстват групи и артисти от различни жанрове, които искат да разширят своята аудитория и да представят музиката си пред музикални професионалисти от цял свят.
Краен срок за кандидатстване – 17 ноември ТУК.
Организаторите покриват разноските по настаняване, кетъринг, техническо обезпечаване и хонорар за артистите в размер между 200 и 300 евро.
***
Кандидатствай, за да представиш музиката си на четвъртото издание на шоукейс фестивала SPIKE в Пловдив, 22-24 май, 2025 г.
Кандидатствайте чрез формуляра ТУК.
Организаторите не покриват хонорари, хотели и акомодация, пътни разходи и дневни.
Повече информация на https://spikeshowcase.com/.
***
India International Music Week е първата световна музикална конференция със шоукейс фестивал в Индия с фокус върху бъдещето на международния музикален обмен и нововъзникващи таланти от цял свят и Индия. Тя ще се проведе в Гоа между 4 и 6 февруари 2025 г.
Краен срок за кандидатстване – 10 октомври, чрез този формуляр.
Организаторите не покриват разходи за път, настаняване, визи и авторски хонорари.
***
Tallinn Music Week 2024 ще се проведе от 3 до 5 април 2025 в естонската столица. Организаторите канят артист – изпълнители, творящи във всички жанрове да кандидатстват за един от най-посещаваните шоукейс фестивали в Европа.
Условия за чуждестранни участници:
- промотиране на участието;
- трансфер до хотела;
- една нощувка в двойна стая в деня на шоукейса;
- кетъринг през деня на шоукейса;
Организаторите не поемат транспортни разходи и хонорари на участниците.
Кандидатствайте до 4 ноември ТУК.
————————————————————————————————————————-
Възможности за кандидатстване (финансиране)
BG-RRP-11.019 „Схема за безвъзмездна помощ с две сесии „Български продукции от сектора на КТИ в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС“
Краен срок за подаване на проектни предложения за втора сесия – до 17:00 ч. на 31.10.2024 г.
Пълният комплект условия за кандидатстване е публикуван в ИСУН2020.
Процедурата има за цел да подпомогне капацитета на българските КТИ да работят на европейско ниво и да насърчи международното разпространение на български художествени произведения и културни продукти. Схемата има за цел представяне на завършени български продукции (или европейски копродукции с българско участие) в областта на изкуство в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС, на международни форуми, чуждестранни сцени, фестивали и събития. С предимство се ползват утвърдени платформи с доказано високо качество и разнообразни публики.
Допустими кандидати по процедурата са културни организации и творческите съюзи съгласно Закона за закрила и развитие на културата; лица, осъществяващи дейност като частни културни организации, учредени съгласно Закона за народните читалища и физически лица с българско гражданство, регистрирани като самоосигуряващи се лица (включително неформални групи артисти).
Допустими за изпълнение по процедурата са следните дейности:
- Пътувания с цел участие на творци, изпълнители, технически персонал и др. участници, чието включване е необходимо за представянето;
- Дейности по публично представяне на произведение от сектора на КТИ пред чуждестранна публика;
- Дейности по превод, субтитриране и адаптиране на готови произведения за чуждоезични публики, както и публики със специални потребности, включително жестомимичен превод, брайлов превод и др.;
- Дейности по разпространение, реклама и популяризация на представените произведения на територията на държавата/държавите, където се състои представянето;
- Съпътстващи културни и артистични образователни дейности;
- Дейности по цифровизация и издаване на музика и литература, включително дигитално оформление.
По процедурата се предоставя безвъзмездно финансиране в размер на 90% от стойността на допустимите разходи, при задължително съфинансиране от страна на крайните получатели в размер на 10% от стойността на допустимите разходи, като минималният размер на финансирането е 100 000 лв. без собствения принос, а максималният размер е 500 000 лв. без собствения принос.
***
BG-RRP-11.020 „Схема за безвъзмездна помощ две сесии „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на КТИ и промотирането им на европейските и международни пазари за изкуства“.
Краен срок за подаване на проектни предложения за втора сесия – до 17:00 ч. на 31.10.2024 г.
Пълният комплект Условия за кандидатстване е публикуван в ИСУН2020.
Процедурата има за цел да подпомогне капацитета на българските КТИ да работят на европейско ниво и да насърчи международното разпространение на български художествени произведения и културни продукти. Схемата има за цел създаване на нови произведения на изкуството в областта на съвременните изкуства – театър, танц, музика, цирк, визуални изкуства, аудиовизия, литература, художествен превод, архитектура, дизайн и др. По програмата са допустими копродукции с българско участие (или европейски копродукции с българско участие) и промотирането им на пазари за изкуства в ЕС, на международни форуми, чуждестранни сцени, фестивали и събития. Това може да включва участия във фестивали, европейски форуми, платформи за споделяне на изкуство и др.
Допустими кандидати по процедурата са културни организации и творческите съюзи съгласно Закона за закрила и развитие на културата; лица, осъществяващи дейност като частни културни организации, учредени съгласно Закона за народните читалища и физически лица с българско гражданство, регистрирани като самоосигуряващи се лица (включително неформални групи артисти).
Допустими за изпълнение по процедурата са следните дейности:
- Дейности по разработване и създаване на един или повече нови културни продукти, включително, откупуване на права, наемане и заплащане на специалисти и експерти и обезпечаването на екип за разработването и създаването на един или повече нови културни продукти / културно съдържание, в областта на театъра, музиката, киното, аудиовизията, литературата, художествения превод, танца, цирка, визуалните изкуства, архитектурата, дизайна, фолклора, както и критическата литература;
- Пътувания с цел участие на творци, изпълнители, технически персонал и др. участници, чието включване е необходимо за представянето;
- Дейности по публично представяне на произведение от сектора на КТИ пред българска и/или чуждестранна публика;
- Дейности по представяне на създадените нови културни продукти пред публика;
- Дейности по разпространение, реклама и популяризация на представените произведения на територията на държавата/държавите, където се състои представянето;
- Дейности по разработване на съпътстващи събития;
- Дейности по създаване на превод и субтитри;
- Дейности по адаптация на създадения културен/ни продукт/и в нови формати за различни канали или неконвенционални локации и аудитории с цел разпространение на продукта/продуктите и достигане до нови публики и/или социално изолирани групи;
- Дейности по създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до културния/ите продукт/и;
- Дейности по разпространение на новосъздаденото културно съдържание;
По процедурата се предоставя безвъзмездно финансиране в размер на 90% от стойността на допустимите разходи, при задължително съфинансиране от страна на крайните получатели в размер на 10% от стойността на допустимите разходи, като минималният размер на финансирането е 70 000 лв. без собствения принос, а максималният размер е 142 000 лв. без собствения принос.
***
Трета покана за мобилност на артисти Culture Moves Europe е насочена към артисти и културни професионалисти, които биха искали да пътуват в партньорска страна от Творческа Европа, като проектите следва да бъдат реализирани до 30 април 2025 г.
Краен срок за подаване на проектни предложения – 30 ноември 2024 г.
Кандидатстването се осъществява през портала за кандидатстване на Гьоте-институт.
Повече информация за условията на конкурса можете да получите от страницата на Creative Europe.
————————————————————————————————————————
#MyMusic е рубрика в сайта ни www.bgma.bg, която предоставя възможност на редовните ни членове да представят своите актуални проекти и информация за присъствието си online чрез активни официални източници. Презентационните материали следва да включват:
- Текст до 1000 знака на български език;
- 2 актуални хоризонтални снимки резолюция не по-малко от 150 dpi;
- активни линкове към официален сайт, официални страници в социалните мрежи и албуми в музикалните платформи (до 3 платформи по избор).
Изпратените материали ще бъдат публикувани в графичен вид, отговарящ на дизайна на официалния сайт на Българска музикална асоциация, с минимална редакторска намеса за технически грешки.
Материали, които не отговарят на посочените критерии, няма да бъдат публикувани.
Очакваме информация за проектите Ви на имейл: members@bgma.bg.
***
Следете календара за музикалните събития, които се провеждат на територията на страната ни, за да разберете всичко, което се случва на родната музикална сцена: КАЛЕНДАР БЪЛГАРСКИ МУЗИКАЛНИ СЪБИТИЯ НА ЖИВО И ОНЛАЙН | Bulgarian Music Events Live & Online (bgma.bg)
Ако искате и вашето събитие да бъде включено в календара на БМА, изпратете ни информация на: calendar@bgma.bg
***
Viber канал на БМА
Българска музикална асоциация направи свой канал във Viber, за да може важните неща да достигат още по-лесно до членовете ни.
За да се включите в него и да получавате актуална информация, последвайте линка – ТУК.
Напомняме на всеки, който има промяна в данните или контактите си, че може да ни пише на members@bgma.bg, за да ги актуализираме.
***
Напомняме Ви, че съгласно споразумението между Българска музикална асоциация и Национален студентски дом всеки редовен наш член може да се възползва от преференциалните условия за ползване на “Камерна зала” на НСД, намираща се на площад “Народно събрание” 10:
- Безплатно ползване на озвучителната и осветителна техника, която БМА е осигурила специално за своите членове;
- Технически екип, който отговаря само за техниката и ще е на ваше разположение по време на целия период на събитието;
- Популяризация – включване в Календар на БМА, както и чрез комуникационните канали на БМА и НСД.
С подробните условия за ползване на залата можете да се запознаете ТУК.
За повече информация се свържете с нас на имейл: members@bgma.bg или телефон: +359 878 739 555.