За контакти:
members@bgma.bg
+359 878 739 555
София 1000, ул. "Ген. Гурко" 70, ет. 3, ап. 9
За музикални събития: calendar@bgma.bg

Бюлетин септември 2023

В бюлетина на БМА за месец септември четете:

Новини от БМА:

  • BALKAN:MOST Festival, Веспрем, Унгария
  • Асоциацията на независимите музикални издатели и продуценти в България (АНМИП) стана пълноправен член на IMPALA
  • Първият европейски ден на фолклора се проведе на 23 септември
  • Награда от Столична община за Оркестъра за народна музика на БНР

Възможности за кандидатстване (шоукейси):

  • JazzAhead 2024
  • Spike Music Festival 2024
  • Classical:NEXT 2024
  • Tallinn Music Week 2024

Възможности за кандидатстване (финансиране):

  • Програми “Любителско изкуство” и “Социално ангажирани изкуства” на Национален фонд “Култура”
  • Сесия на Столична програма „Култура” 2024

—————————————————————————————————————————————————-

Новини от БМА

Най-големият фестивал за балканска музика BALKAN:MOST Festival се проведе във Веспрем

Най-големият фестивал за балканска музика BALKAN:MOST Festival се проведе от 7 до 9 септември в рамките на програмата на Веспрем – Европейска столица на културата”. Той беше насочен към всички жанрове на уърлд музиката с фокус изпълнители от страните от Балканския полуостров. Унгарският град събра за първи път на едно място музиканти и професионалисти от световната музикална сцена. Събитието предложи една по-истинска, съвременна и разнообразна среща чрез музиката – най-мощният посредник на междукултурната комуникация.

BALKAN:MOST Festival беше заключителното събитие на 4-годишния проект MOST – the Bridge for Balkan Music, финансиран по програма Творческа Европа, в който Българска музикална асоциация е партньор. С него организаторите от Hangvető си поставиха за цел да изградят мост за балканската музика към по-широки международни пазари, както и да повдигнат въпроса за силните страни и предизвикателствата пред музикалната индустрия на Балканите.

За първи път фестивал събира толкова много балкански групи на едно място и то в регион с толкова богата история. Шоукейс програмата включваше артист – изпълнители по проекта MOST, сред които и четири български банди – Oratnitza, Flying nomads, Е.U.E.R.P.I и DANTCHEV:DOMAIN. Те имаха възможността да свирят заедно с имена като Manu Ciao, Dubioza Kolektiv, Марина Сати и джаз маестрото Даниеле Сепе, които са само част от гостуващите звезди. Тридневната  конференция включваше различни панели, дискусии и уъркшопи, съсредоточени върху музиката в региона. Тя предостави още една възможност за създаване на контакти в музикалните среди в рамките на Европа, както и за представяне на регионалните музикални таланти.

Представители на БМА участваха в различни панели, като Мила Георгиева, зам.-председател на Асоциацията, се включи в първия панел – “Фалшивите Балкани: балканските музиканти срещу балканския бранд” и ръководи уъркшоп за “перфектния пичинг” или как най-успешно да презентираме себе си и своя проект пред фестивални директори, промоутъри и лейбъли.

MOST – the Bridge for Balkan Music е 4-годишен стратегически проект на консорциум от 10 партньора, който си поставя за цел да стимулира и популяризира музикалния пазар на Балканите като свързва различните професионалисти от бранша, повишава експортния капацитет и конкурентоспособността на балканската музика. Проектът се съфинансира от Национален фонд “Култура”.

***

Асоциацията на независимите музикални издатели и продуценти в България (АНМИП) стана пълноправен член на IMPALA


Асоциацията на независимите музикални издатели и продуценти в България (АНМИП) стана пълноправен член на IMPALA, с което още повече укрепва нашия колективен интерес към международната музикална общност.

АНМИП-БГ е създадена с цел да поддържа богатото музикално наследство на България и е обединение на независимите музикални издатели и продуценти в страната. Тяхното главно убеждение се корени в насърчаването на независимия сектор, който отразява същността на българската музика. Чрез съвместни усилия АНМИП-БГ не само се стреми да напредва в съответствие със съвременните световни стандарти, но и да формира бъдеще, в което нашата музикална култура отстоява своята значимост.

Основната цел на АНМИП е да укрепва и насърчава независимата музикална сцена в България, като й осигурява подкрепа, ресурси и популяризиране. АНМИП работи за една просперираща българска музикална екосистема, в която творчеството е неограничено и всеки независим глас намира своя заслужен отзвук.

Основни инициативи:

  • Застъпничество и представителство: Защита на правата и интересите на нашата независима музикална общност както на национално, така и на международно ниво.
  • Сътрудничество и работа в мрежа: Организиране на събития, които развиват сътрудничеството, затвърждават професионалните взаимоотношения и предоставят възможности.
  • Образование и ресурси: Регулярно информиране на членовете със световните стандарти в музикалната индустрия чрез работни срещи, семинари и обучения.
  • Популяризиране на българската музика: Популяризиране на българската музика в световен мащаб чрез инициативи и международни сътрудничества.
Призив към всички самоиздаващи се артисти!

В светлината на това сътрудничество всички изпълнители, които се самоиздават, се насърчават да се присъединят към АНМИП. По този начин ще можете лесно да получите достъп до множество ресурси, предоставени от IMPALA на членовете на АНМИП което допълнително ще разшири вашите възможности и обхват в областта на музиката.Този съюз между АНМИП и ИМПАЛА е голяма крачка напред, сигнализираща за по-светло и съвместно бъдеще за българската музикална индустрия. Насърчаваме ви да станете част от АНМИП.

Стани член на АНМИМ тук!

***

Първият европейски ден на фолклора се проведе на 23 септември

Първият Европейски ден на фолклора вече е факт! На 23 септември Европейската фолклорна мрежа и нейните членове отбелязваха деня на фолклорната музика, танц и разказ.

226 събития от 32 държави се включиха в интерактивния календар, а своеобразното музикално хранилище на сайта на събитието събра 104 музикални произведения на 28 европейски страни, които предстои да бъдат допълвани по време на следващите събития.

Европейският ден на фолклора 2023 е пилотен проект, реализиран и координиран от членовете на Европейската фолклорна мрежа (EFN), от която Българска музикална асоциация също е част. Той е съфинансиран от програма MusicAIRE на Европейския съюз и си поставя за цел да утвърди Европейския ден на фолклора като ключова дата в годината.

***

Оркестърът за народна музика на БНР е тазгодишния носител на Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата

 

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов е носител на Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата в категория “Фолклорни сценични изкуства”. Призът беше връчен на тържествена церемония, която се състоя в Столичния общински съвет по повод Деня на София – 17 септември. Наградата връчи проф. д-р Георги Петков, член на журито, а отличието се присъжда по повод 70-годишнината на оркестъра, която той отбеляза с празничен концерт на 14 ноември 2022 г.

“Благодаря на музикантите от оркестъра, които безапелационно, със старание и талант дават всичко от себе си, за да може този състав да бъде един от най-добрите в своята област” каза Димитър Христов по време на награждаването и допълни: “През последните 71 години оркестърът за народна музика издирва, съхранява, звукозаписва и популяризира фолклорната памет на България, която стига до всеки един благодарение на Българското национално радио и неговите програми.”

Димитър Христов ръководи оркестъра за народна музика на БНР от 2011 г. насам и под неговата палка съставът развива много активна концертна дейност, като съставя интригуващи за широката публика програми с интересни взаимодействия между певци и инструменталисти от различни поколения, между чистия фолклор и етно музиката. От 2021 г. Димитър Христов е и член на Управителния съвет на Българска музикална асоциация.

***

Възможности за кандидатстване (шоукейси)

Не пропускайте да направите своята регистрация за Jazzahead!2024 до 18 октомври

Най-големият професионален форум на европейската джаз сцена – JazzAhead!2024 отвори регистрацията за участие в шоукейс програмата на тазгодишното си издание. То ще се проведе от 11 до 13 април 2024 г. в Бремен, Германия. За поредна година Българска музикална асоциация ще организира щанд на престижното изложение, на който да представи своите членове, които творят в този жанр и националната ни сцена.

Краен срок за кандидатстване – 18 октомври 2023 г. ТУК.

Условия за участие:

  • За да подадете кандидатура за шоукейс трябва първо да се регистрирате като ко-изложител или професионален участник в изложението. ВАЖНО! Всички членове на БМА могат да се регистрират като ко-изложители на българския щанд, като за тази цел трябва да се свържат с нас, за да им предоставим специален код и инструкции за регистрация!
  • Цената за ранни регистрации до 18 октомври е 185 евро без ДДС;
  • След като получите потвърждение и получите пълен достъп до онлайн портала на Jazzahead! ще може през личния си профил да подадете кандидатурата си за шоукейс програмата;
  • Независимо дали Вашата кандидатура е одобрена или не с направената регистрация Вие получавате достъп до всички събития на изложението;
  • Ако Вашата кандидатура за шоукейс програмата не е одобрена и Вие нямате желание да присъствате лично на изложението може да откажете регистрацията си и да получите обратно 70% от платената сума.

Повече информация за условията за кандидатстване и участие може да намерите ТУК.

JazzAhead! е ежегодно професионално музикално събитие в сферата на джаза от 2006 г. насам, което се провежда в Бремен, Германия и включва търговско изложение, конференция и шоукейс фестивал с участници от Европа и страните отвъд океана. Форумът събира и среща над 2000 професионални участници, между които артисти, букъри, фестивали, мениджъри, лейбъли, агенции, издатели, дистрибутори, медии и други.

Не пропускайте да се регистрирате за участие и да подадете Вашата кандидатура за шоукейс програмата до 18 октомври 2023 г.!

При въпроси и нужда от повече информация може да се свържете с нашия екип на имейл members@bgma.bg или на телефон: 0878 73 95 55.

Българският щанд на Българска музикална асоциация на JazzАhead! се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

***

Spike Music Festival 2024 с отворена покана за шоукейс програмата си

Spike Music Festival 2024 отправя покана към артист-изпълнители от различни музикални жанрове да кандидатстват за шоукейс програмата на фестивала, който ще се проведе в Пловдив, от 23 до 25 май 2024г.

Кандидатствайте чрез формуляра ТУК до началото на месец декември. 

Организаторите не покриват хонорари, хотели и акомодация, пътни разходи и дневни.

Повече информация на https://spikeshowcase.com/.

***

Възможности за кандидатстване (финансиране)

Програма „Любителско изкуство“ на Националния фонд „Култура“ подкрепя частни културни организации, активно работещи в областта на любителското изкуство, включително и такива, ангажирани с дейности по опазване и популяризиране на нематериалното културно наследство. Проектите следва да допринасят за цялостното развитие на заниманията с любителско творчество и за по-доброто разбиране на културните ценности и тяхното съхранение.

Краен срок за подаване на проектни предложения – 18 октомври, 15:00 ч. през системата на НФК ТУК.

Максималният размер на финансиране на проект е до 20 000 лв. При кандидатстване за финансиране до 15 000 лева, Националният фонд „Култура“ може да осигури 100% от бюджета на проекта.

Допустими кандидати са частни културни организации, съгласно Закона за закрила и развитие на културата, работещи в сферата на любителското творчество, които предвиждат създаване и свободно разпространение (включително под формата на събития) на културна инициатива в сферата на музиката.

С условията и начина на кандидатстване по програма „Любителско изкуство“ можете да се запознаете ТУК.

***

Програмата подкрепя проекти от областта на сценичните изкуства, музиката, визуалните изкуства и екранните изкуства, които включват завършен дейностен план за прилагане на креативен процес при работа с общности и групи в неравностойно положение и/или въвличането им в креативни процеси, както и проекти по актуални социални проблеми.

ТИП ПРОЕКТИ, ПОПАДАЩИ В ОБХВАТА НА ПРОГРАМАТА: 

  • проекти, създаващи възможности за активна интеракция между членовете на общността и обществото като цяло чрез изкуство и креативни процеси;
  • проекти за създаване на продукти и творчески процеси, които успешно демонстрират специфичните характеристики на общността и развиват нейното чувство за идентичност в рамките на обществото;
  • творчески проекти, които се създават чрез споделен креативен процес с представителите на общността/специфичната група;
  • проекти отразяващи същността на проблемите на групата и/или обществото;
  • проекти, разглеждащи от нова перспектива определен проблем и изследващи нови възможности за неговото адресиране и преодоляване.

Краен срок за подаване на проектни предложения – 17 октомври, 15:00 ч. през системата на НФК ТУК.

Максималният размер на финансиране на проект е до 20 000 лв. При кандидатстване за финансиране до 15 000 лева, Националния фонд „Култура“ може да осигури 100% от бюджета на проекта. При кандидатстване за финансиране над 15 000 лева Националния фонд „Култура“ може да осигури до 80% от бюджета на проекта, в рамките на максимално допустимото финансиране по програмата. За останалите 20% от стойността на целия проект следва да се предоставят доказателства за налични собствени средства към момента на кандидатстване (Декларация за осигуряване на собствен принос).

С условията и начина на кандидатстване по програма „Социално ангажирани изкуства“ можете да се запознаете ТУК.

***

Кандидатстването се осъществява единствено онлайн в посочените активни периоди за кандидатстване и само след задължителна регистрация в системата за онлайн кандидатстване на Националния фонд „Култура“ на адрес www.ncf.bg.

В случай на технически проблем е нужно да се подава сигнал на адрес programs@ncf.bg.

Ако кандидатствате за първи път, моля, запознайте се с това ВИДЕО.

***

Столична община обявява сесия на СП „Култура” за кандидатстване с проекти, които ще се реализират през 2024 г.

Столична община обявява сесия на Столична програма „Култура” за кандидатстване с проекти, които ще се реализират през 2024 г. Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

Срокът за подаване на проекти е от 3 октомври до 6 ноември 2023 г., включително, като те се подават само по електронен път на сайта на Столична програма „Култура” https://kultura.sofia.bg/.

Тази година специалните приоритети на програмата са:

1. Фокус върху образованието като инструмент за развиване на интерес към съвременното изкуство, обучителни програми, менторства, както и развитие на нови публики. Столична община ще подкрепя инициативи за популяризиране и интерпретиране на изкуствата, така че те да са по-достъпни за гражданите на София.

2. Насърчаване на развитието и изявата на младите хора – творци и културни мениджъри. Подкрепа за организации, сцени и пространства, които инвестират в нови или все още непознати творци, привличат младежки публики, дават възможности за дебюти, популяризират нови творчески изяви. Всеки проект следва да отговаря на поне един от тези приоритети.

Със съдържателния обхват на програмата, параметри за кандидатстване, изпълнение и отчитане можете да се запознаете ТУК.

На 10 и 12 октомври 2023 г. ще се проведе онлайн обучение за кандидатстване в сесията. Програмата включва три модула, които ще бъдат представени във всеки от двата дни: Правила, съдържателен обхват и направления на СП „Култура”; Формуляри и документи за кандидатстване по СП „Култура”; Електронно подаване на документи.

Обучението е безплатно, но изисква предварителна регистрация на stolichna.programa.kultura@gmail.com, като бъде избран ден за обучението.

***

В направление “Музика” се подкрепят проекти в областта на музикалното изкуство, без жанрови ограничения, на територията на Столична община. Нов акцент в програмата е подкрепата на проекти, свързани с клубни изяви на младежката музикална сцена – музикален ъндърграунд, дебюти, субкултурни и попкултурни музикални проекти.

В направлението допустими за кандидатстване са проекти за:

  • създаване, промотиране, разпространение и представяне на професионални продукции във всички области на музикалното изкуство;
  • създаване на нови авторски произведения, звукозапис и издания, придружени от съответната стратегия на разпространение и осигуряване на достъп на публиката;
  • проекти, свързани с популяризацията на музикалното изкуство и повишаване на капацитета на професионалистите, организациите и публиките – ателиета, уъркшопи, дебати, конференции и др.
  • клубни изяви на младежката музикална сцена – музикален ъндърграунд, дебюти, субкултурни и попкултурни музикални проекти;
  • интердисциплинарни и мултижанрови проекти, отговарящи на приоритетите на Програмата.

Обща прогнозна сума за направлението: 170 000 лева. Исканото финансиране на подаденото проектно предложение не може да надхвърля 25 500 лв. Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

***

През 2024 г. направление “Мобилност” ще подкрепя само външна мобилност – едно пътуване на културен оператор (организация) или физическо лице от и до държави от цял свят. Приоритетно се разглеждат проекти, в които се доказва работа в международна мрежа, както и проекти, които допринасят за културния облик на София и утвърждават столицата ни като културна дестинация:

  • участие във фестивали, събития и инициативи в чужбина (външна мобилност) при съответната целева обосновка. Приоритет имат пътувания от и до държави в Европейския съюз и държавите, включени в Съвета на Европа;
  • провеждане на инициативи, които представят тяхната дейност с цел интернационализация;
  • реализиране на международни резидентски и образователни програми;
  • изграждане на партньорски мрежи, разширяване на професионалните контакти и насърчаване на съвместни проекти с партньори от други държави;
  • разширяване и активиране на публиките.

Направлението осигурява подкрепа за разходите за транспорт или за настаняване на участници, представени със актуални оферти. Други разходи, свързани с пътуването или организацията му, освен посочените не са допустими. Участниците сами избират дали да кандидатстват за покриване на разходи по транспорт или за покриване на разходи по настаняване.

Направление „Мобилност” ще бъде реализирано в две сесии:

  • Първа сесия за подаване на проектни предложения: 2 октомври – 1 ноември 2023 г., за събития до 30 юни 2024 г.
  • Втора сесия за подаване на проектни предложения: 15 април – 15 май 2024 г., за събития от 1 юли 2024 г.

Обща прогнозна сума за направлението: 75 000 лева. Исканото финансиране на подаденото проектно предложение трябва да не надхвърля 11 000 лв.

Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

***

Направление “Културно-образователни проекти и активни публики” подкрепя проекти с културно-образователна и социална насоченост, стимулиращи участието в творчески инициативи, съпричастни към културния живот на града, ориентирани към създаване на активна публика, укрепване и повишаване на културните компетенции, знания, лични умения и мотивация за участие в културния живот, както на създателите на култура, така и на настоящите и бъдещите аудитории. Подкрепят се интердисциплинарни и мултижанрови проекти, както и проекти, реализирани в международно сътрудничество.

Направлението предвижда финансиране на проекти, които: 

  • формират културна грамотност и вкус към класическите и съвременните форми на изкуствата;
  • са насочени към достигане до и привличане на нови публики, невключени в културния живот на града;
  • са насочени към образование чрез култура и изкуство и стимулират връзките между образованието и културата;
  • залагат на иновативни подходи за включване на културата и изкуството в образователния процес;
  • развиват разбирането и отношението на децата към изкуството и културата;
  • включват публиките в създаването и реализирането на културни проекти и програми;
  • развиват публиките и създават възможност за творческа изява на хора от различни възрасти;
  • стимулират достъпа до изкуство и култура на хора със специфични потребности чрез дублаж, субтитри, жестомимичен превод, достъпност на архитектурната среда, лесен за разбиране текст, както и чрез активна комуникация, която да достигне до специфичните групи и да предизвика интереса им;
  • стимулират достъпа до изкуство и организиране на инициативи в специфични, обособени или маргинализирани общности;
  • използват средствата на интернет и новите медии, както и иновативни методи за привличане и повишаване на компетентността на публиката;
  • представят любителско и непрофесионално изкуство;
  • интердисциплинарни и мултижанрови проекти, отговарящи на приоритетите на Програмата.

Обща прогнозна сума за направлението: 100 000 лева. Исканото финансиране на подаденото проектно предложение не може да надхвърля 15 000 лв.

Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

***

Все още можете да кандидатствате за:

Най-голямото международно изложение за класическа музика Classical:NEXT 2024 отправя покана към всички артист-изпълнители, фестивали, конференции и музикални професионалисти от сферата на класическата музика да изпратят свои проектни предложения. Събитието ще се проведе между 14 и 17 май 2024 г. в Берлин, Германия.

Ако искате да сте част от шоукейс програмата, да представите вашия проект пред международните делегати на Classical:NEXT или да участвате с тема в конференцията, то попълнете формуляра на сайта на организацията до 6 октомври ТУК

Всички предложения ще бъдат разгледани от независимо жури от международни експерти – гарантирайки неутрален, но информиран процес на подбор.

Classical:NEXT 2024 е световно събитие, което събира над 1000 професионалисти от 45 страни по света. Посветено е изключително и само на класическата музика и е насочено към артисти, мениджъри, водещи, оркестри, лейбъли, преподаватели, преса, медии, издатели и много други. Състои се от интерактивна конференция, представяния на проекти, шоукейс програма, изложение, награди за иновации и работа в мрежа.

***
Tallinn Music Week 2024 ще се проведе от 3 до 7 април 2024 г. в естонската столица. Организаторите канят артист – изпълнители, творящи във всички жанрове да кандидатстват за един от най-посещаваните шоукейс фестивали в Европа.

Краен срок за кандидатстване – 6 ноември 2023 чрез линка ТУК.

Условия за чуждестранни участници:

  • промотиране на участието;
  • трансфер до хотела;
  • една нощувка в двойна стая в деня на шоукейса;
  • кетъринг през деня на шоукейса;

Организаторите не поемат транспортни разходи и хонорари на участниците.

Повече информация на https://tmw.ee.

————————————————————————————————————————————————-

#MyMusic е рубрика в сайта ни www.bgma.bg, която предоставя възможност на редовните ни членове да представят своите актуални проекти и информация за присъствието си online чрез активни официални източници. Презентационните материали следва да включват:

  • Текст до 1000 знака на български език;
  • 2 актуални хоризонтални снимки резолюция не по-малко от 150 dpi;
  • активни линкове към официален сайт, официални страници в социалните мрежи и албуми в музикалните платформи (до 3 платформи по избор).

Изпратените материали ще бъдат публикувани в графичен вид, отговарящ на дизайна на официалния сайт на Българска музикална асоциация, с минимална редакторска намеса за технически грешки.

Материали, които не отговарят на посочените критерии, няма да бъдат публикувани.

Очакваме информация за проектите Ви на имейл: members@bgma.bg.

***

Следете календара за музикалните събития, които се провеждат на територията на страната ни, за да разберете всичко, което се случва на родната музикална сцена: КАЛЕНДАР БЪЛГАРСКИ МУЗИКАЛНИ СЪБИТИЯ НА ЖИВО И ОНЛАЙН | Bulgarian Music Events Live & Online (bgma.bg)
Ако искате и вашето събитие да бъде включено в календара на БМА, изпратете ни информация на: calendar@bgma.bg

***

Viber канал на БМА

Българска музикална асоциация направи свой канал във Viber, за да може важните неща да достигат още по-лесно до членовете ни.

За да се включите в него и да получавате актуална информация, последвайте линка – ТУК.

Напомняме на всеки, който има промяна в данните или контактите си, че може да ни пише на members@bgma.bg, за да ги актуализираме.

***

“Камерна зала” на Национален студентски дом с преференциални условия за членове на БМА

Напомняме Ви, че съгласно споразумението между Българска музикална асоциация и Национален студентски дом всеки редовен наш член може да се възползва от преференциалните условия за ползване на “Камерна зала” на НСД, намираща се на площад “Народно събрание” 10:

  • Безплатно ползване на озвучителната и осветителна техника, която БМА е осигурила специално за своите членове;
  • Технически екип, който отговаря само за техниката и ще е на ваше разположение по време на целия период на събитието;
  • Популяризация – включване в Календар на БМА, както и чрез комуникационните канали на БМА и НСД.

С подробните условия за ползване на залата можете да се запознаете ТУК.

За повече информация се свържете с нас на имейл: members@bgma.bg или телефон: +359 878 739 555.

За контакти:
members@bgma.bg
+359 878 739 555
София 1000, ул. "Ген. Гурко" 70, ет. 3, ап. 9
За музикални събития: calendar@bgma.bg