Бюлетин май 2025
02 юни 2025

В бюлетина на БМА за месец май четете:

Новини 

  • Дискусия в Народното събрание обсъди необходимостта от устойчива културна политика в България
  • Представително проучване „Достъп до култура“ разкрива тревожни тенденции в културното участие в България
  • Кръгла маса „33 години по-късно – големият разговор за частното копиране в България“

Възможности за кандидатстване (шоукейси)

  • ESNS 2026
  • Riga Music Week 2025
  • Donau.pop.camp 2026

Възможности за кандидатстване (финансиране)

  • Сесия 2025 на Културния фонд на Музикаутор
  • Програма “Мобилност” на Столична програма “Култура”

Все още можете да кандидатствате за

  • MENT 2025
  • Tallinn Music Week 2026
  • Your Roots are Showing 2026

Новини 

Дискусия в Народното събрание обсъди необходимостта от устойчива културна политика в България

В навечерието на най-светлия български празник 24-ти май, на 20 май 2025 г. в Народното събрание се проведе важна обществена дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“, организирана от Съюза на артистите в България, Българска музикална асоциация и Обсерваторията по икономика на културата. 

Събитието събра представители на институции, професионални организации и представители на независимия културен сектор и бе инициирано в контекста на продължаващите усилия за формулиране на дългосрочна визия за културната политика и адекватна подкрепа на културните и творческите индустрии в страната. 

В рамките на дискусията позиция изказа Мирена Станева, изпълнителен директор на Българската музикална асоциация (БМА). Станева акцентира върху необходимостта от структурни промени, които да гарантират по-добро управление и устойчивост на музикалния сектор. Тя подчерта, че е необходима цялостна модернизация в начина, по който се финансират държавните културни институти, включително обвързването на единните разходни стандарти с минималната или средната работна заплата. Сериозно внимание следва да се обърне и на интернационализацията, образованието и културната инфраструктура, където хроничната липса на инвестиции и визия подкопават конкурентоспособността на сектора.

Представителите на сектора изразиха остра загриженост относно системни забавяния и липса на капацитет за управление на ключови процеси в културната политика – блокирани или недовършени нормативни актове и законопроекти, провалено начало на важни процедури, забавени сесии за финансиране, функционален срив в работата на Национален фонд „Култура“, както и кадрова ерозия, породена от чести политически ротации и назначения, които подкопават институционалната устойчивост и експертиза в Министерството на културата.

В рамките на обсъждането бе представен пакет от 12 конкретни мерки, които целят постигане на устойчива, справедлива и жизнена културна екосистема. Сред тях се открояват:

  • Създаване на национална стратегия за култура, основана на анализ и диференцирани подходи;
  • Финансова децентрализация и изграждане на регионални културни политики;
  • Актуализация на финансирането на държавните културни институти, с обвързване с минималната или средната работна заплата;
  • Стратегия за международно разпространение на българска култура и подкрепа за международното участие на артисти;
  • Подкрепа за професионалното образование и културния мениджмънт;
  • Институционално признаване на културния мениджър като професия;
  • Обновяване и изграждане на културна инфраструктура, включително програма за частни сценични пространства.

Участниците се обединиха около необходимостта от изграждане на последователна културна политика, основана на данни, междуинституционално партньорство и ангажираност на сектора. Акцентирано бе, че процесите следва да се развиват паралелно – и по отношение на подготовката на стратегическия документ, и по отношение на реалното участие на културния сектор в бюджетното планиране за 2026 г. с конкретни предложения още през юни, в активно сътрудничество с Министерството на финансите и Народното събрание.

Дискусията бе първа крачка към формирането на широк експертен и обществен консенсус около приоритетите на културния сектор и необходимите промени за неговото устойчиво развитие.

Пълният текст можете да прочетете ТУК.

***

Представително проучване „Достъп до култура“ разкрива тревожни тенденции в културното участие в България

На 22 май в Гьоте-институт – София бяха представени резултатите от третото поредно издание на национално представително социологическо изследване „Достъп до култура“. Проучването е реализирано от „Фабрика за идеи“ съвместно с Обсерватория по икономика на културата, с финансовата подкрепа на Асоциация за развитие на София, изпълнено от социологическа агенция „Алфа Рисърч“ и с комуникационната подкрепа на Българска музикална асоциация.

Проучването обхваща над 1000 души от различни населени места и социални групи и анализира какви са основните фактори, които влияят върху участието на българите в културния живот, с фокус върху възраст, доходи, пол и географско положение. Светлана Ломева, директор на Асоциация за развитие на София, Диана Андреева-Попйорданова от Обсерватория по икономика на културата и Янина Танева от „Фабрика за идеи“ представиха и коментираха ключовите изводи от изследването.

Данните са едновременно ясни и тревожни. През 2024 г. 43,6% от анкетираните не са прочели нито една книга. 75% не са посетили библиотека, 63% не са били на театър, а близо 83% не са гледали нито една оперна, балетна или класическа музикална постановка. Средното ниво на прочетени книги през изминалата година е спаднало до 8–9, което е с една книга по-малко спрямо 2022 г.

Диана Андреева-Попйорданова предложи въвеждането на културен паспорт за млади хора на възраст между 6 и 26 години като конкретна мярка, която би могла да насърчи по-активно участие в културния живот. Според нея подобен инструмент би могъл да обхване над 1,3 милиона души и да стимулира развитието на нова, млада публика. Акцент беше поставен и върху необходимостта от регионални културни политики, съобразени с локалните реалности и нужди.Българската музикална асоциация подкрепя инициативи, които поставят културата в центъра на обществения дебат, и вярва, че политики, базирани на реални данни, могат да бъдат първата крачка към по-справедливо и достъпно културно бъдеще.

Повече за събитието можете да прочетете ТУК

Запис от събитието можете да гледате ТУК.

***

Кръгла маса „33 години по-късно – големият разговор за частното копиране в България“

Марина Василева, член на УС на БМА, участва в кръгла маса „33 години по-късно – големият разговор за частното копиране в България“, организирана от Музикаутор в рамките на инициативите около първото Общо събрание на CISAC на Балканите.

В дискусията се включиха представители на водещи европейски и международни организации (CISAC, GESAC, SAA, IFRRO и др.), като акцент бе поставен върху липсата на ефективен механизъм за частно копиране у нас.

България остава единствената държава в ЕС, която не е въвела този механизъм пълноценно. Според проучване на Алфа Рисърч, това води до загуби от близо 28 млн. лв. за авторите само за изминалата година и забавя развитието на културния сектор.

Българска музикална асоциация ще продължи да работи активно за законодателни промени, които да гарантират справедливо обезщетение за творците и устойчиво развитие на културата в България.

Възможности за кандидатстване (шоукейси)

Не пропускайте да покажете музиката си в сърцето на Европа

Кандидатствайте за шоукейс програмата на Eurosonic Festival 2026 до 1 септември ТУК.

ESNS 2026 ще се проведе от 14 до 17 януари 2026 г. в Гронинген, Нидерландия.  Събитието е ключова платформа за обмен и работа в мрежа в рамките на Европейското музикално пространство, с доказан опит в подпомагането на нови изпълнители да пробият на международната музикална сцена. Всяка година фестивалът привлича повече от 4000 делегата, включително и представители на над 400 фестивала. 

Допустими са само европейски изпълнители от някоя от следните държави

ESNS ще уведоми всички селектирани участници до 1 ноември 2025 г.

Повече информация можете да получите от сайта на фестивала. 

***

Riga Music Week 2025

Riga Music Week 2025 ще се проведе на 5 и 6 ноември 2025 г. в латвийската столица. Поканата е отворена за соло изпълнители, групи и колективи, изпълняващи оригинална музика. Артистите покриват сами пътните си разходи.

Кандидатствайте до 7 юли ТУК.

Организаторите предлагат:

  • Настаняване в двойна/тройна стая (за международни артисти);
  • PRO пропуски за всички артисти + 1 професионален представител;
  • Хранене в деня на шоукейса;
  • Озвучаване и осветление;
  • Достъп до всички концерти, конферентни дейности и събития в мрежа.

С подробните условия можете да се запознаете ТУК.

***

Кандидатствайте за donau.pop.camp 2026

Donau.pop.camp ще се проведе по време на 15-ия Международен дунавски фестивал Ulm / Neu-Ulm от 3 до 10 юли 2026 г. Този музикален проект е създаден за млади музиканти, които имат желание да учат и израстват като артисти. 

Лагерът предлага:

  • Индивидуално обучение на група, уъркшопи и семинари с известни преподаватели
  • Междукултурен обмен с музиканти от различни държави, граничещи с река Дунав 
  • Джем сешъни и съвместни проекти с други групи
  • Изяви на Международния дунавски фестивал
  • Интервю и възможност да се свири за местно радио

Кандидатствайте като попълните анкетата ТУК.

Възможности за кандидатстване (финансиране)

Сесия 2025 на Културния фонд на Музикаутор е отворена

Музикаутор обяви отворена покана за набиране на проектни предложения в рамките на своя Културен фонд за 2025 г. Желаещите могат да подадат музикални проекти в направленията: популярна музика, музика на фолклорна основа и класика. Предвидена е специална квота за млади автори и дебютанти.

Кандидатствайте за финансиране на НОВО произведение или на проект за създаване на произведение до 30 юни ТУК.

Грантове в Сесия 2025

  • За произведение с времетраене от 2 мин. до 14:59 мин. – 2000 лева;
    За произведение с времетраене от 15 мин. до 29:59 мин. – 3000 лева;
    За произведение с времетраене над 30 мин. – 4000 лева (за млади автори – 3000 лева).

​​Критерии за допускане

  • Да сте член на МУЗИКАУТОР от минимум две години (този критерий не важи за млади** автори и дебютанти);
  • Да сте платили членския си внос в МУЗИКАУТОР.

Имайте предвид, че:

  • Бенефициенти по фонда през 2024 г. не могат да кандидатстват отново тази година и не могат да вземат участие в проекти на други автори;
  • Кандидатите за финансиране могат да участват като съавтори в до един проект на друг кандидат в текущата сесия;
  • Всеки автор, който не кандидатства за финансиране, може да участва в до два проекта на кандидати за финансиране.

С условията и процедурата можете да се запознаете ТУК

С правилника на културния фонд можете да се запознаете ТУК

***

Стартира програма “Мобилност” на Столична община 

За първи път през 2025 г. Столична община обявява нова самостоятелна програма “Мобилност”, за да даде възможност за гъвкава и навременна подкрепа на професионалисти в сферата на културата с текущо кандидатстване с проекти през годината. Програмата е инструмент за целенасочена подкрепа за повишаване капацитета на софийските културни организации и индивидуални артисти чрез участие в международни сътрудничества, творчески обмен в международни и национални културни и образователни форуми и проекти.

Кандидатури се подават текущо до 31 октомври на настоящата година (с изключение на месец август) само по електронен път, чрез сайта на Столична община, не по-късно от 60 (шестдесет) дни преди реализация на събитието. 

Срокът за изпълнение на проектите е до приемане на следваща сесия на програмата, но не по-късно от 1 март на следващата календарна година. Затова препоръчваме колегите, които биха искали да участват на световното изложение за уърлд WOMEX 2025, да подадат кандидатурите си в рамките на тази програма.

Повече информация на нашия уебсайт или на сайта на Столична програма “Култура”

Все още можете да кандидатствате за:

MENT Любляна

MENT Любляна отправя покана към европейски групи, солови изпълнители, изпълнители на живо и диджеи с опит в концертите на живо и публично достъпни аудио и видео материали да станат част от 12-ото издание на фестивала. MENT Любляна ще се проведе между 18 и 21 февруари 2026 г. в словенската столица.

Краен срок за кандидатстване – 14 август 2025 г. ТУК.

MENT Любляна е фестивал за музикални открития, който улеснява, в симбиоза с конференцията, представянето на изпълнители от цяла Европа и извън нея пред международни музикални професионалисти и публика. Фестивалът служи като място за срещи на артисти, музикални професионалисти и любители на музиката от цял свят.

***

Tallinn Music Week 2026

Tallinn Music Week 2026 ще се проведе от 9 до 11 април 2026 в естонската столица. Организаторите канят артист – изпълнители, творящи във всички жанрове да кандидатстват за един от най-посещаваните шоукейс фестивали в Европа.

Условия за чуждестранни участници:

  • промотиране на участието;
  • трансфер до хотела;
  • една нощувка в двойна стая в деня на шоукейса;
  • кетъринг през деня на шоукейса;

Организаторите не поемат транспортни разходи и хонорари на участниците.

Кандидатствайте до 27 октомври ТУК

***

Кандидатствайте за Ирландската фолклорна конференция Your Roots are Showing 2026 

Ирландската фолклорна конференция Your Roots are Showing 2026 ще се проведе от 14 до 18 януари 2026 г. в Ирландия. За да кандидатствате за шоукейс програмата задължително трябва да имате регистрация за конференцията.

Кандидатури се приемат до 7 юли ТУК.

Повече информация за условията можете да получите от ТУК.

***

#MyMusic е рубрика в сайта ни www.bgma.bg, която предоставя възможност на редовните ни членове да представят своите актуални проекти и информация за присъствието си online чрез активни официални източници. Презентационните материали следва да включват:

  • Текст до 1000 знака на български език;
  • 2 актуални хоризонтални снимки резолюция не по-малко от 150 dpi;
  • активни линкове към официален сайт, официални страници в социалните мрежи и албуми в музикалните платформи (до 3 платформи по избор).

Изпратените материали ще бъдат публикувани в графичен вид, отговарящ на дизайна на официалния сайт на Българска музикална асоциация, с минимална редакторска намеса за технически грешки. 

Материали, които не отговарят на посочените критерии, няма да бъдат публикувани. 

Очакваме информация за проектите Ви на имейл: members@bgma.bg

***

Следете календара за музикалните събития, които се провеждат на територията на страната ни, за да разберете всичко, което се случва на родната музикална сцена: КАЛЕНДАР БЪЛГАРСКИ МУЗИКАЛНИ СЪБИТИЯ НА ЖИВО И ОНЛАЙН | Bulgarian Music Events Live & Online (bgma.bg)
Ако искате и вашето събитие да бъде включено в календара на БМА, изпратете ни информация на: calendar@bgma.bg 

***

Viber канал на БМА

Българска музикална асоциация направи свой канал във Viber, за да може важните неща да достигат още по-лесно до членовете ни.

За да се включите в него и да получавате актуална информация, последвайте линка – ТУК.

Напомняме на всеки, който има промяна в данните или контактите си, че може да ни пише на members@bgma.bg, за да ги актуализираме.

***

“Камерна зала” на Национален студентски дом с преференциални условия за членове на БМА

Напомняме Ви, че съгласно споразумението между Българска музикална асоциация и Национален студентски дом всеки редовен наш член може да се възползва от преференциалните условия за ползване на “Камерна зала” на НСД, намираща се на площад “Народно събрание” 10:

  • Безплатно ползване на озвучителната и осветителна техника, която БМА е осигурила специално за своите членове;
  • Технически екип, който отговаря само за техниката и ще е на ваше разположение по време на целия период на събитието;
  • Популяризация – включване в Календар на БМА, както и чрез комуникационните канали на БМА и НСД.

С подробните условия за ползване на залата можете да се запознаете ТУК.

За повече информация се свържете с нас на имейл: members@bgma.bg или телефон: +359 878 739 555.

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

Stage Map | BG е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"