За контакти:
members@bgma.bg
+359 878 739 555
София 1000, ул. "Ген. Гурко" 70, ет. 3, ап. 9
За музикални събития: calendar@bgma.bg

Бюлетин декември 2023

В бюлетина на БМА за месец декември четете:

БМА през 2023 година

Възможности за кандидатстване (шоукейси)

  • Liverpool Sound City Music Conference 2024
  • Mastering the Music Business Showcase Festival 2024
  • Fira Mediterrània
  • Фестивал The Great Escape

Възможности за кандидатстване (финансиране)

  • Кандидатствайте за стипендиантската програма на Европейския музикален съвет за 2024
  • Отворени покани по програмите на Творческа Европа

————————————————————————————————————————

БМА през 2023 година

Обръщайки глава назад към изминалата вече 2023 година не можем да не изпитаме удовлетворение от това, което сме реализирали като дейности – за нашите членове, но и за самата организация, позиционирайки я на международната музикална сцена като авторитетен, предпочитан и търсен партньор. 2023 беше година на затвърждаване на позициите и контактите ни, на създаване на още нови такива, на международно признание, но и на много битки, които започнахме да водим на ниво държава за подобряване на професионалния статут на музиканта.

Секторни политики

В основата на секторните политики, които Българска музикална асоциация осъществява в рамките на своята дейност, е заложено картографирането на музикалния сектор в България. Осъзнавайки важността на събирането на подобна база данни през 2023 г. отделихме тази дейност като отделен проект, по който работим усилено и се надяваме през новата 2024 г. да можем да представим вече и конкретните резултати.

През месец април 2022 година БМА инициира проекта “Професия “Фолклорен музикант”, с който си постави редица цели, като например да извади на дневен ред проблемите, пред които тази професия е изправена по отношение на образованието, функционирането на професионалните фолклорни състави и ролята на общините за тяхното финансиране, развитие и устойчивост. През изминалата година бяха проведени срещи с ръководители на ансамбли, училища с професионално изучаване на фолклор и заместник-кметове по културата в общо в 12 населени места. Следващите етапи от проекта ще целят да предизвикат широко обсъждане между различните засегнати институции, ще търсят пресечните точки и общите цели, за да може да се изгради стратегия как професията “фолклорен музикант” да се запази, развие и да придобие онзи специален статут, който заслужава.

През годината БМА продължаваше да комуникира сред своите членове различни възможности за финансиране и партньорства, както и за участие в международни шоукейс фестивали. Вече имаме събрана голяма база данни от международни фестивали и конференции със шоукейс програма, за които нашите членове могат да кандидатстват и в началото на 2024 г. ще я представим в интерактивен и лесен за търсене вид.

БМА беше активен участник в редица кръгли маси и обсъждания на проблеми, касаещи културния сектор и в частност музикалната ни сцена – новите европейски регулации относно изкуствения интелект, промените в закона за авторското право, семинара „МУЗИКАЛЕН ЕКСПОРТ: Европейски опит и български перспективи“, всички инициирани от БАМП, както и кръглата маса “Устойчиво финансиране на българската култура”, организирана от Комисията по култура и медии, Министерството на културата, НСОРБ и Обсерваторията по икономика на културата. В края на годината съсредоточихме усилията си върху предложенията за промени в Закона за развитие и закрила на културата, като БМА неколкократно участва в обсъжданията на частта, касаеща устройството и работата на Национален фонд “Култура”, като изготви и представи свое становище за тези промени.

Също така, в отговор на все по-голямата нужда от промяна в начина на финансиране на сценичните изкуства, Българска музикална асоциация изготви проект за изменение в чл. 23а от същия закон, които касаят методиката на финансиране на културните институти и които представи в отворено писмо, изпратено до синдикални и работодателски организации, Министерство на културата, Министерство на финансите, Комисията за култура и медии и Комисията за бюджет и финанси на Народното събрание. В следствие на това бяха проведени редица срещи с представители на сектора, синдикати и съсловни обединения, по време на които да бъдат обсъдени тези промени, както и обща позиция. С тези преговори влизаме и в новата 2024 г. и се надяваме предложените от нас промени да залегнат в следващите обсъждания на промените на ЗИД на ЗЗРК, планирани за януари.

През пролетта на 2023 г. беше реализирано и дарението за украински деца – бежанци, които се занимават професионално с музика, любезно предоставено от Американска фондация за България. 25 украински деца – музиканти получиха парична помощ, за да продължат своето обучение във военната обстановка, в която се намират. След няколко месечни проучвания и търсене на деца с бежански статут от Украйна, който пребивават на територията на България, дарението от концерта под надслов „Заедно за Украйна“, провел се в Ню Йорк през 2022 г., достигна до своите бенефициенти.

Популяризиране на българската музика извън граница

През изминалата 2023 г. представители на УС на БМА взеха участие в няколко големи международни форума – общите събрания на Европейския музикален съвет (European Music Council), Международния музикален съвет (International Music Council) и Европейската фолк мрежа (European Folk Network), както и работна среща в Брюксел, провела се в началото на март. Едно от големите постижения в международен план през 2023 г. е избирането на Мила Георгиева, зам.-председател на БМА за член на управителния съвет на Европейския музикален съвет. Асоциацията направи предложение следващото издание на Европейския музикален форум да се проведе в София, което беше прието с радост от ръководството на Съвета. Събитието е планирано да се проведе в Топлоцентрала, в периода между 5 и 8 юни 2024 г. Тази възможност предоставя изключителния шанс страната ни да се позиционира на европейската музикална карта, като това ще донесе ползи не само за сектора, но и за българската култура.

За трета поредна година Българска музикална асоциация представя свои членове – артист-изпълнители на джаз музика на специализираното изложение за джаз и импровизационна музика JazzAhead! 21 музикални проекта на едни от най-активно работещите в джазовата сфера инструменталисти и 4 фестивала бяха представени на щанда на БМА по време на изложението. За първи път в събитието се включиха 15 делегата, сред които представители на джаз фестивали у нас, както и отделни артисти.

В световното изложение за уърлд музика WOMEX, от българска страна, взеха участие 21 делегати – музиканти и мениджъри на фестивали, които имаха възможността лично да разкажат за това, което правят пред музикални професионалисти от цял свят. БМА представи 19 артисти и музикални проекти и 5 фестивала, които бяха събрани в представителен дигитален каталог, достъпен чрез QR код на нашия уебсайт. Във филмовата програма на изложението тази година имаше и селектиран български филм – “Bear to play” (“Мечка да играе”) на Кристина Ангелова от групата Flying nomads/Летящите номади. Проектът беше реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата на Република България.

Освен регулярните участия в изложения и конференции, бяхме планирали и дейности с цел създаване на нови контакти и проучване на нови възможности така, че да можем за в бъдеще да покрием по-голям диапазон от музикални жанрове, представени извън рамките на страната ни. В рамките на тази инициатива се проведе среща с партньорите ни от мрежата на Европейския музикален съвет, Европейската фолк мрежа и Центъра за изкуства БОЗАР, на която бяха обсъдени следващи стъпки за участие в най-големият хъб за мрежова дейност и международен обмен, посветен на класическа музика Classical:NEXT.

Проектът MOST – the complex strategy to develop the Balkan World Music scenе, в който БМА е партньор, влезе в своята заключителна фаза, като беше удължен с още 6 месеца и така ще приключи в края на април 2024 г. Финалното събитие по проекта – Balkan:MOST Festival се проведе с голям успех в началото на месец септември във Веспрем, Унгария и в него от българска страна участваха групите Oratnitza, E.U.E.R.P.I, DANTCHEV:DOMAIN и Летящите номади. За нас като организация възможността да сме част от този проект е голямо признание и възможност за по-доброто ни позициониране на европейската музикална сцена, а така и на българските музиканти, като активна и равностойна част от европейската култура. Партньорствата, които изградихме през тези години с едни от най-големите и активни културни организации, са предпоставка за бъдещи устойчиви колаборации и инициативи, които да затвърдят не само БМА като предпочитан партньор, но и българската музика като качествен и интересен продукт, който успешно може да бъде експортиран извън границите на страната и Европа. Проектът беше реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”.

Първият Европейски ден на фолклора се проведе на 23 септември. 226 събития от 32 държави се включиха в интерактивния календар, а своеобразното музикално хранилище на сайта на събитието събра 104 музикални произведения на 28 европейски страни, които предстои да бъдат допълвани по време на следващите събития.

За нашите членове

В началото на 2023 Българска музикална асоциация (БМА) и Национален студентски дом (НСД) стартираха съвместна инициатива под надслов “Сцена – нова музика”. В рамките на проекта бяха реализирани над 10 концерта на наши членове, които получиха възможността да представят своето изкуство на една алтернативна сцена.

През месец февруари беше представена образователната платформа ArtCRelief – резултат от работата на 7 международни организации по проект ERASMUS + на Европейската комисия, сред които е и БМА. Платформата предоставя безплатно онлайн обучение за творци от всички сфери на изкуството и професионалисти в областта на културата. Чрез нея артистите могат да придобият основни бизнес знания и умения, както и да се запознаят с образователни материали за културен маркетинг и дигитални практики в областта на творчеството и културата. С платформата можете да се запознаете ТУК.

През месец април 2023 БМА организира обучителен семинар на тема “Творческа мобилност за музиканти”, който беше насочен само към членове на организацията. Целта беше да се представят възможностите за мобилност на български музиканти в страната и чужбина, както и да се насърчи дебата за творческата мобилност в музикалния сектор. В рамките на SoAlive Music Conference през октомври беше организирана и среща на организацията, по време на която разговаряхме  за всички аспекти на нашата дейност, както и за бъдещи проекти и инициативи.

Продължаваме да поддържаме и Календара на музикалните събития, като се стараем да покрием възможно най-голям диапазон от случващото се на музикалната сцена у нас. Календарът е с обновена визия и по-функционална търсачка, за да може информацията да е по-достъпна до потребителите.

С рубриката “Виж музиката” през 2023 г. си поставихме за цел да поемем в една изцяло нова посока, като вместо познатите до момента интервюта, да заложим на критическо съдържание и изследователски материали в областта на музиката. Целта ни беше да разработим платформата като една музикална медия, която да представя качествени текстове, достъпно за широката аудитория. Събрахме екип от автори, които специално за нашата платформа създават статии в различни области на музиката. В края на годината успяхме да спечелим и финансиране от Национален фонд “Култура”, програма “Критика”, което се надяваме, че ще даде нов тласък на проекта.


 

Възможности за кандидатстване (шоукейси)

 

Британската музикална конференция Liverpool Sound City ще се проведе на 4 и 5 май 2024 г. Вече 16 години събитието представя както изгряващи артисти, така и професионалисти в музикалния бизнес от цял свят – повече от 3000 артисти и над 400 000 зрители са били част от него през годините.

Кандидатствайте за шоукейс програмата на фестивала ТУК до 30 януари 2024 г.

Повече информация можете да получите от сайта на Liverpool Sound City.

 

 

***

Mastering the Music Business Showcase Festival 2024 е музикална конференция, която ще се проведе между 3 и 5 септември в Expirat Club, Букурещ, Румъния. Деветото й издание ще е отново с фокус върху международния музикален пазар, създавайки предпоставки за колаборации между румънски и чуждестранни артисти, буукъри, мениджъри и организатори на фестивали.

Краен срок за кандидатстване – 5 февруари 2024 г. ТУК 

Повече четете на нашия сайт!

***

27-ото издание на фестивала Fira Mediterrània ще се проведе от 10 до 13 октомври 2024 г. в Манреса, Испания. Събитието е отворено към творци, които използват традициите и нематериалното културно наследство като извор на вдъхновение.

Можете да кандидатствате като попълните формуляра до 18 януари 2024 г.

Повече информация ТУК.

***


Фестивалът Тhe Great Escape се провежда всяка година в Брайтън, Великобритания. През 2024 г. събитието ще се проведе между 15 и 18 май и ще събере повече от 450 шоукейса на 30 сцени.

Краен срок за кандидатстване – 16 февруари 2024 г. чрез формуляра на сайта на организаторите

Могат да кандидатстват индивидуални музиканти, групи, диджеи, текстописци и други музикални професионалисти от всички жанрове.

Повече за фестивала можете да научите ТУК, а за да се запознаете с организаторите вижте това ВИДЕО.

 

 


 

Възможности за кандидатстване (финансиране)

 

Кандидатствайте за стипендиантската програма на Европейския музикален съвет за 2024

Стипендиантската програма на EMC предлага на младите професионалисти – музиканти възможност да развият своята кариера на професионално ниво. В рамките на една година (с възможност за удължаване за втора година) до десет млади музиканти ще бъдат поканени да участват в Европейския музикален форум (EFM), ще получат изключителен достъп до различни събития на EMC и ще бъдат включени във вътрешната комуникация на членовете на организацията.

Изпратете вашата заявка за участие в програмата до Андреа Мурзи – murzi@emc-imc.org до 4 март 2024 г. със заглавие ‘Fellowship Programme’.

Повече информация можете да научите от публикацията ТУК.

***

Отворени покани по програмите на Творческа Европа

Платформи и паневропейски културни организации – отворена покана за музиканти

  • Краен срок за подаване на проектни предложения – 31 януари 2024 г.
  • Всички предложения трябва да се подават директно онлайн чрез електронната система за подаване на “Funding and Tenders Portal”.

Втора покана за мобилност на артисти Culture Moves Europe 

Culture Moves Europe – покана за резиденции

Европейски мрежи за творчески и културни организации

  • Краен срок за подаване на проектни предложения – 7 март 2024 г. 
  • Всички предложения трябва да се подават директно онлайн чрез електронната система за подаване на “Funding and Tenders Portal”.

Отворена покана на Европейската комисия за Европейско сътрудничество 2023

  • Краен срок за кандидатстване – 23 януари 2024 г.
  • Всички предложения трябва да се подават директно онлайн чрез електронната система за подаване на “Funding and Tenders Portal”.

Повече информация за програмите можете да получите от нашия сайт.
————————————————————————————————————————
#MyMusic е рубрика в сайта ни www.bgma.bg, която предоставя възможност на редовните ни членове да представят своите актуални проекти и информация за присъствието си online чрез активни официални източници. Презентационните материали следва да включват:

  • Текст до 1000 знака на български език;
  • 2 актуални хоризонтални снимки резолюция не по-малко от 150 dpi;
  • активни линкове към официален сайт, официални страници в социалните мрежи и албуми в музикалните платформи (до 3 платформи по избор).

Изпратените материали ще бъдат публикувани в графичен вид, отговарящ на дизайна на официалния сайт на Българска музикална асоциация, с минимална редакторска намеса за технически грешки.

Материали, които не отговарят на посочените критерии, няма да бъдат публикувани.

Очакваме информация за проектите Ви на имейл: members@bgma.bg.
***

Следете календара за музикалните събития, които се провеждат на територията на страната ни, за да разберете всичко, което се случва на родната музикална сцена: КАЛЕНДАР БЪЛГАРСКИ МУЗИКАЛНИ СЪБИТИЯ НА ЖИВО И ОНЛАЙН | Bulgarian Music Events Live & Online (bgma.bg)
Ако искате и вашето събитие да бъде включено в календара на БМА, изпратете ни информация на: calendar@bgma.bg
***

Viber канал на БМА

Българска музикална асоциация направи свой канал във Viber, за да може важните неща да достигат още по-лесно до членовете ни.

За да се включите в него и да получавате актуална информация, последвайте линка – ТУК.

Напомняме на всеки, който има промяна в данните или контактите си, че може да ни пише на members@bgma.bg, за да ги актуализираме.
***

“Камерна зала” на Национален студентски дом с преференциални условия за членове на БМА

Напомняме Ви, че съгласно споразумението между Българска музикална асоциация и Национален студентски дом всеки редовен наш член може да се възползва от преференциалните условия за ползване на “Камерна зала” на НСД, намираща се на площад “Народно събрание” 10:

  • Безплатно ползване на озвучителната и осветителна техника, която БМА е осигурила специално за своите членове;
  • Технически екип, който отговаря само за техниката и ще е на ваше разположение по време на целия период на събитието;
  • Популяризация – включване в Календар на БМА, както и чрез комуникационните канали на БМА и НСД.

С подробните условия за ползване на залата можете да се запознаете ТУК.

За повече информация се свържете с нас на имейл: members@bgma.bg или телефон: +359 878 739 555.

За контакти:
members@bgma.bg
+359 878 739 555
София 1000, ул. "Ген. Гурко" 70, ет. 3, ап. 9
За музикални събития: calendar@bgma.bg