БМА Бюлетин септември
06 октомври 2022

Европейската джаз конференция се откри на 23 септември в Националния дворец на културата. България беше домакин на събитието, което се организира от Европейската джаз мрежа – EJN и Фондация A to Z, която ръководи фестивала A to JazZ. Конференцията събра за пореден път музиканти, продуценти, мениджъри и промоутъри в сферата на джаз музиката, които обмениха опит и идеи в рамките на 3-дневното събитие. Тази година то бе обединено под мотото Breaking new ground. С него организаторите си поставиха за цел да установят нови контакти и да привлекат страни, които все още не са част от организацията, както и да продължават да стимулират съвременната джаз и импровизационна музика.

 

***

обяви 10-те финалиста в третото направление за артисти – Balkan Music Export. Това са Alice in WonderBand (Сърбия), Baklava и Zarina Prvasevda (Република Северна Македония), Balkalar, Dunjaluk, Besart Zhuja (Косово), Koszorus Krisztina – Koszika (Румъния),  PJEV (Хърватия), Rona Nishliu (Албания, Косово и Република Северна Македония) и DANTCHEV DOMAIN (България). 

Сред селектираните е и квинтета DANTCHEV DOMAIN с фронтмен българката от финландски произход Анна Данчев, известна още като “Българският глас от Финландия”. В творчеството на групата българското музикално наследство се обединява с елементи от блуса и афро-американската местна музика.

Българските представители, селектирани от направлението за клубове и музикални събития са Wrong fest и Sofia Live Fest.

MOST е 4-годишен стратегически проект на консорциум от 10 партньора: Hangveto, Exit Fondacija, Songlines, Българска Музикална Асоциация / Bulgarian Music Association, Bozar, European Music Council, Password Production, WOMEX, Timișoara 2023, Pro Progressione. Целта му е да подкрепя талантливите музиканти от 9-те балкански страни, като им осигурява достъп до световната музикална сцена.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по програма “Програма за целево финансово подпомагане на проекти, финансирани от програма “Творческа Европа”, подпрограма “Култура”, направление “Европейско”, “Мрежи” и “Платформи”.

***

КОНКУРСИ

MusicAIRE (Иновативно възстановяване за Европа) обявява прием на проектни предложения.

Общата цел на MusicAIRE е да подпомогне възстановяването на музикалния сектор в Европа чрез проектиране и тестване на поддържаща схема, която може да отговори на предизвикателствата, породени от пандемията COVID-19, като същевременно насърчава устойчивостта на музикалната екосистема. 

Допустими са всички организации с основна дейност музика, включително любителски и професионални практики във всички музикални жанрове.

Проектите, които ще бъдат финансирани по MusicAIRE, ще трябва да предоставят стратегии, методологии и действия за музикалния сектор за справяне с възстановяването от кризата с COVID-19 в едно от следните тематични полета:

  • ЗЕЛЕНО възстановяване: повишаване на устойчивостта на околната среда и екологичното съзнание на сектора с оглед екологизиране на музикалната индустрия, по-специално изпълнения на живо, фестивали и турнета, както и подкрепа на иновативни стартиращи фирми, целящи намаляване на екологичния отпечатък от онлайн съхранението на данни и разпространението на музика.
  • ДИГИТАЛНО възстановяване: адаптиране към нововъзникващите тенденции в потреблението, разпространението и популяризирането на цифрова музика (напр. музика на живо онлайн) и разработване и насърчаване на устойчиви бизнес модели, които позволяват монетизация и гарантират възнаграждение на артистите. 
  • СПРАВЕДЛИВО и УСТОЙЧИВО възстановяване: по-добро оползотворяване на потенциала на музиката като отделна сплотяваща сила, с оглед да се допринесе за повишената солидарност, активно гражданство и социално сближаване. 

Проектните предложения трябва да се подадат в срок до 26 октомври, 13.00 ч. (CET) онлайн чрез формата на сайта

Въпроси могат да се задават до 21 октомври на имейл: hello@musicaire.eu.  

Повече информация за условията и начинът на кандидатстване вижте на сайта на MusicAIRE.

***

Столична община обявява сесия на Столична програма „Култура” за кандидатстване с проекти, които ще се реализират през 2023 г. Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

Срокът за подаване на проекти е от 3 октомври до 11 ноември 2022 г., включително, като те се подават само по електронен път на сайта на Столична програма „Култура” https://kultura.sofia.bg/.

На 17, 19 и 20 октомври 2022 г. ще се проведат информационни дни за кандидатстване в сесията на Столична програма „Култура” за 2023 г.

Програмата включва три модула, които ще бъдат представени 

във всеки от трите дни:

  • Правила, съдържателен обхват и направления на СП „Култура”;
  • Формуляри и документи за кандидатстване по СП „Култура”;
  • Електронно подаване на документи. 

График:

  • 17 октомври, понеделник, от 11.00 до 14.00 ч.
  • 19 октомври, сряда, от 14.00 до 17.00 ч.
  • 20 октомври, четвъртък, от 11.00 до 14.00 ч.

Обучението ще се проведе онлайн в платформата Cisco Webex. То е БЕЗПЛАТНО, но е задължително да се попълни електронно заявление ТУК. Заявилите участие в обучението ще получат покана за видеовръзка на посочения от тях имейл.

***

Тази година направление “Музика” е отделено като самостоятелно направление. В него се подкрепят проекти в областта на музикалното изкуство, без жанрови ограничения, на територията на Столична община. Нов акцент в програмата е подкрепата на проекти, свързани с клубни изяви на младежката музикална сцена – музикален ъндърграунд, дебюти, субкултурни и попкултурни музикални проекти. 

В направлението допустими за кандидатстване са проекти за:

  • създаване, промотиране, разпространение и представяне на професионални продукции във всички области на музикалното изкуство;
  • създаване на нови авторски произведения, звукозапис и издания, придружени от съответната стратегия на разпространение и осигуряване на достъп на публиката; 
  • проекти, свързани с популяризацията на музикалното изкуство и повишаване на капацитета на професионалистите, организациите и публиките – ателиета, уъркшопи, дебати, конференции и др. 
  • клубни изяви на младежката музикална сцена – музикален ъндърграунд, дебюти, субкултурни и попкултурни музикални проекти; 
  • други инициативи, които отговарят на специалния приоритет и/или акцентите на Програмата, включително интердисциплинарни и мултижанрови проекти. 

Обща прогнозна сума за направлението: 170 000 лева. Минималното финансиране на проект в направлението е 6 500 лв. Индикативно в направлението ще бъдат финансирани между 9 и 17 проекта.

Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

***

Направление “Мобилност” традиционно подкрепя мобилност на културни оператори (организации) и физически лица: 

  • за участие във фестивали, събития и инициативи в страната и чужбина (външна и вътрешна мобилност). Допустими са пътувания от и до държави от цял свят, когато имат съответната целева обосновка. Приоритет имат пътувания от и до държави в Европа; 
  • за провеждане на инициативи, които представят тяхната дейност, като повишават качеството на културния продукт и капацитета на творците и културните оператори; 
  • реализиране на регионални и международни резидентски програми; 
  • проекти с цел изграждане на национални и международни партньорства, разширяване на контакти и насърчаването на съвместни проекти и инициативи с партньори от други държави; 
  • проекти, насочени към развитие и обогатяване на културните продукти и разширяване на публиките. 

За проектите в направлението не се поставят жанрови или видови ограничения, област на изкуствата и др. с изключение на кинопродукции. 

Направление „Мобилност” ще бъде реализирано в три сесии:

  • Първа сесия за подаване на проектни предложения: 3 октомври – 11 ноември 2022 г., за събития до 30 април 2023 г. 
  • Втора сесия за подаване на проектни предложения: 27 март – 27 април 2023 г., за събития от 1 май до 15 септември 2023 г. 
  • Трета сесия за подаване на проектни предложения: 15 юли – 15 август 2023 г., за събития от 15 септември до 15 декември 2023 г. 

Обща прогнозна сума за направлението: 75 000 лева. Индикативно в направлението ще бъдат финансирани между 15 и 25 проекта. 

Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

***

Направление “Културно-образователни проекти и активни публики” подкрепя проекти с културно-образователна и социална насоченост, стимулиращи участието в творчески инициативи, съпричастни към културния живот на града, ориентирани към създаване на активна публика, укрепване и повишаване на културните компетенции, знания, лични умения и мотивация за участие в културния живот, както на създателите на култура, така и на настоящите и бъдещите аудитории. Подкрепят се интердисциплинарни и мултижанрови проекти, както и проекти, реализирани в международно сътрудничество. 

Направлението предвижда финансиране на проекти, които: 

  • формират културна грамотност и вкус към класическите и съвременните форми на изкуствата; 
  • са насочени към достигане до и привличане на нови публики, не са включени в културния живот на града; 
  • са насочени към образование чрез култура и изкуство и стимулират връзките между образованието и културата; 
  • развиват разбирането и отношението на децата към изкуството и културата; 
  • включват публиките в създаването и реализирането на културни проекти и програми; стимулират достъпа до изкуство и култура на хора със специфични потребности чрез дублаж, субтитри, жестомимичен превод, достъпност на архитектурната среда, лесен за разбиране текст, както и чрез активна комуникация, която да достигне до специфичните групи и да предизвика интереса им; 
  • стимулират достъпа до изкуство и организиране на инициативи в специфични, обособени или маргинализирани общности;
  • използват средствата на интернет и новите медии, както и иновативни методи за привличане и повишаване на компетентността на публиката; 
  • представят любителско и непрофесионално изкуство.

Обща прогнозна сума за направлението: 100 000 лева. Индикативно в направлението ще бъдат финансирани между 12 и 20 проекта. Минималното финансиране на проект в направлението е 5 000 лв.

Повече информация за изискванията и направленията, в които можете да кандидатствате, можете да получите от сайта на дирекция “Култура”.

***

Creative Europe – Music Moves Europe

Отворена е покана в рамките на инициативата Music Moves Europe на програма “Творческа Европа”, която има за цел да подкрепи устойчивото разпространение на музикално съдържание и развитието на европейската музикална сцена, като акцентира върху събитията на живо, стрийминг и колаборации между концертни зали и пространства.

Целта на поканата е да бъде избран консорциум от поне две организации от държави, част от програмата Creative Europe. Избраният консорциум ще работи в посока насърчаването на конкурентоспособността, разнообразието и иновациите в европейския музикален сектор, включително и предоставянето на финансова подкрепа.

Проектните предложения трябва да предвиждат изпълнението на две отделни, но свързани дейности:

  • Една финансираща схема за подкрепа, която разпределя финансови средства до трети страни, представящи активно музика на живо. 
  • Програма за дейности за изграждане на капацитет в полза на сектора на музиката на живо

Теми и приоритети (обхват)

Дейностите, посочени в целите, трябва да се фокусират върху 3 теми за развитие на бизнеса:

  • лайфстрийминг;
  • сътрудничество с музикални пространства;
  • експорт на музика.

Схемата за подпомагане трябва да се състои от най-малко 3 покани за предложения (финансова подкрепа за трети страни), в идеалния случай по една годишно, покриваща всеки път една или комбинация от тези теми за развитие на бизнеса.

Очаквано въздействие

Кандидатите трябва да представят проект, план за изпълнение и мониторинг на нова схема за финансова подкрепа, която преразпределя безвъзмездно средствата към крайните бенефициенти чрез една или повече отворени покани за предложения на година и ги допълва с дейности за изграждане на капацитет. Финансовата подкрепа за трети страни трябва да бъде разпределена между най-малко 60 бенефициенти.

Финансирането по тази програма е 4,5 милиона евро, които ще бъдат предоставени  на един проект, предложен  от консорциум от организации, отговарящ за осъществяването на дейности с възможно най-широк обхват, включващ заинтересованите страни (организации и/или лица) в музикалния сектор в цяла Европа.

Краен срок за подаване на документи – 12 януари 2023.

Повече информация за отворената покана ТУК.

***

Следете календара за музикалните събития, които се провеждат на територията на страната ни, за да разберете всичко, което се случва на родната музикална сцена: КАЛЕНДАР БЪЛГАРСКИ МУЗИКАЛНИ СЪБИТИЯ НА ЖИВО И ОНЛАЙН | Bulgarian Music Events Live & Online (bgma.bg)
Ако искате и вашето събитие да бъде включено в календара на БМА, изпратете ни информация на: calendar@bgma.bg

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

 

Прочети още
"