Кръгла маса разисква въпроса за българската музика в медиите
13 май 2016

Пресклуб–НДК беше домакин на Кръглата маса, организирана от Българска музикална асоциация. Дискусията на тема: „Фиксиран процент за българска музика в медиите – гледни точки”, събра много от българските изпълнители и музиканти, представители на институции, медии, организации. 

„Това е един много дискутиран въпрос, който не намира трайно решение в България“, сподели Павлина Величкова, изпълнителен директор на асоциацията и допълни още: „Събирайки представители на заинтересовани институции и музиканти, искаме да сложим гледните точки на масата и да се опитаме да намерим това, което би могло да ни обедини“.

В залата бяха чути много мнения по въпроса до колко националната музика в медиите, трябва да бъде представена и до колко това трябва да става с фиксирани квоти или с други инструменти.

От Българска музикална асоциация дадоха уверение, че обединяването около обща идея би могло да развие срещата на ниво  експерти, които да коментират възможности за промяна в законодателството, примери и прилагане на добри европейски практики, за което съдействие обеща и заместник министър Боил Банов, който участва в дискусията.

Антони Дончев председател на управителния съвет на Българска музикална асоциация сподели, че целта на дискусията е „да направим средата в България малко по-приветлива за хората, които се занимават с музика“. „Българската музика заслужава едно по-достойно място, дори само в нашата собствена страна“, категоричен беше той, като подчерта, че това би отворило и музикалните граници на България.

Зам.-министърът на културата Боил Банов, изрази абсолютната си готовност за съдействие от името на институцията, ако бъдат подсказани от групата работещи решения и предложи съдействие за привличане на заместник-министър на образованието в последваща дискусия.

Специален гост бе и Роман Рот, зам.-посланик на посолството на Словакия в България. Той внесе повече яснота около новоприетия закон за квоти национална музика в държавните и частни медии, който Словакия е приела наскоро и чието прилагане поражда въпроси, поради множество специфични случаи. 

Сред участниците в кръглата маса бяха: Кристиян Бояджиев – член на УС на Българското национално радио, Васил Димитров – изпълнителен директор на bTV Radio Group; Анна Горанова – изпълнителен директор на „АБРО“; Пеньо Пирозов – член на управителния съвет на Българска музикална асоциация; Ценко Минкин – председател на Съюза на композиторите; Светослав Николов – Програмен директор на Jazz FM радио; представители на Комисията по култура и медии в НС, на СЕМ, изявени български изпълнители като Наско от Б.Т.Р, Етиен Леви, Димитър Христов – диригент, Атанас Янкулов – мениджър и др.

Присъстващите се обединиха около становището, че е необходима много повече българска музика в ефира, а инструментите за това трябва прецизно да се подберат. Ако за националните медии задължителен долен праг е необходим, то за частните по-добрият вариант е да се  използват различни видове стимули, за да звучи повече българска музика в ефира.

Поздравителен адрес до организаторите и участниците в Кръглата маса изпрати и г-жа Полина Карастоянова,Председател на Комисията по културата и медиите, в което приветства инициативата и изразява увереност, че провелата се дискусия ще спомогне за формулиране и изразяване на позиции на заинтересованите страни: Поздравителен адрес

Снимки от събитието: Кръгла маса, 12 май 2016 г.

Чуй музиката и ни последвай в социалните мрежи
Мобилно приложение

“Музикалният гид на сценичните пространства в България“ е резултат от двугодишния проект за широкообхватно картографиране на музикалния сектор в страната, който БМА стартира през 2020 г. като част от своите секторни инициативи. Целта на проекта е да подобри информационното осигуряване и да подпомогне разработването на ефективни културни политики и финансиращи механизми.

Приложението е отворено за всички сценични пространства в България, като предлага лесен и бърз достъп до обширен масив от данни. Това дава възможност на артистите – изпълнители да планират своите дейности без да губят време в допълнителни проучвания, което прави процеса по-ефективен и лесен.

Вярваме, че този продукт ще бъде от голяма полза не само за музикалния сектор, но и за всички останали сценични изкуства, като ще спомогне за по-лесното им интегриране и развитието им в културната сцена на България.

Мобилното приложение ще бъде достъпно за сваляне в края на месец януари 2025 г.

Прочети още
"